Bartolomej Gernát bol popredný slovenský výrobca ľudových hudobných nástrojov, inštrumentalista a folklorista.
Pochádzal z východného Slovenska, lásku k piesni a hudbe si priniesol aj na Kysuce a spoločne s manželkou Evou a neskôr aj synom Andrejom ju napĺňal a odovzdával do konca svojho života.
Vyrábal pastierske píšťaly, šesťdierkové, koncovky, fujary, rohy, trúby, ztombity, gajdice, gajdy, detské zvukové hračky, biče.
Tu na Kysuciach ho nadchla jednoduchosť a dokonalosť výroby štiepanej koncovej píšťaly, zaujali ho tunajšie pastierske rohy, fujary trombité, jednoduché dvojzvukové gajdy a mnohé iné.
Tieto nástroje sa naučil majstrovsky zhotovovať výlučne tradičnou technológiou a z pôvodných, tradičných miestnych materiálov.
Organizoval besedy, ukážky výroby a hry na vyrobených nástrojoch, venuje sa výskumu, spracovaniu a výrobe hudobných nástrojov a detských zvukových hračiek, a veľakrát vylepšuje ich funkčnú i estetickú stránku.
Bartolomej Gernát sa pravidelne zúčastňoval na najvyššej slovenskej súťaži pre výrobcov ľudových hudobných nástrojov Instrumentum Excellens, ktorá sa každoročne koná v rámci Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve.
Bol viacnásobným držiteľom najvyššieho ocenenia z tejto súťaže Certifikát Instrumentum Excellens. Jeho práce boli a sú ozdobou mnohých ďalších súťaží a výstav.
V roku 2010 získal prestížne ocenenie Osobnosť Kysúc za celoživotné dielo.
Tento človek s veľkým srdcom bol neodmysliteľnou súčasťou folklórneho súboru Kysučan, no dlhodobo spolupracoval aj s Detským folklórnym súborom Kelčovan.
Nemenej známe je jeho meno aj ako sólistu, a so svojimi píšťalkami precestoval mnohé krajiny a absolvoval niekoľko desiatok jedinečných vystúpení na domácej i zahraničnej pôde.
Na prezentáciách a vystúpeniach hral výlučne na vlastnoručne vyrobených nástrojoch, ktoré si podľa potreby sám zhotovil aj opravil.
Posledná rozlúčka pre verejnosť: Krematórium Žilina, pondelok 31. mája o 15.00.
Česť jeho pamiatke.
