Poznáme to všetci, ktorí pravidelne alebo len z času na čas chodíme do prírody. Pokoj, ktorý tam po náročných dňoch hľadáme, preruší hluk motorových vozidiel.

Najčastejšie ide o štvorkolky, ale i džípy a motorky. Ich vodiči často jazdia bezohľadne a svojou agresivitou ohrozujú ostatných ľudí.
Nehovoriac o tom, ako po ich zábave vyzerajú lesné chodníky, turistické trasy, lúky a lesné cestičky.
Keď k tomu prirátame plašenie lesnej zveri, poškodenie rastlín, smrť drobných živočíchov či únik kvapalín do pôdy, tak ide doslova o pohromu.
Tolerovať takýchto jazdcov je nemožné. A vôbec: Je dôvod nájsť toleranciu voči niekomu, kto ničí prírodu? Ide o dlhodobý problém, ktorý bude pretrvávať stále.
Mnohí rodičia totiž odmalička vedú svoje deti k takémuto druhu trávenia voľného času. Doslova sú na ratolesti hrdí, keď si sotva šesť alebo sedemročné dieťa samo „zajazdí“ na štvorkolke.
Pritom jazda na takýchto motorových vozidlách nie je v lesoch vôbec povolená.
„Neoprávnené vjazdy motorových vozidiel, štvorkoliek, motoriek, snežných skútrov a podobne sú zakázané všeobecne záväznými právnymi predpismi na ochranu prírody a krajiny a všeobecne záväznými predpismi na úseku lesného hospodárstva. Nevzťahujú sa teda len na chránené územia a národné parky,“ upozornila Gabriela Kremeňová, hovorkyňa KR PZ v Žiline.

Je teda jasné, že vjazd do prírody na motorovom vozidle je zakázaný a môže mať za následok vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti. Samozrejme, existujú aj výnimky, napríklad pre chatárov, zásobové vozidlá, záchranárov a podobne.
„Každý prípad posudzujeme osobitne s ohľadom na okolnosti, za ktorých bol spáchaný,“ doplnila.
Dôležitú úlohu zohráva v tomto smere i verejnosť. Polícia totiž eviduje podnety od občanov, poľovníkov a Štátnej ochrany prírody.