“Tridsaťpäť kilový kríž som vynášal k rozhľadni pešo na krosnách.
„

Rozhľadňa na vrchu Špicák v Strečne stojí na mieste s relatívne vhodnou časovou dostupnosťou z turisticky najfrekventovanejších miest v Strečne, od parkoviska pod hradom a z centra obce. Z prvého bodu by sa mal priemerný turista dostať k rozhľadni do štyridsať minút. Z centra mu bude trvať cesta o desať minút dlhšie.
Projekt spracoval Stano Mikovčák z Čadce, ktorý sa práve takýmto stavbám dlhodobo a s úspechom venuje. Využíva predovšetkým prírodné materiály a rešpektuje priestor, do ktorého ich zasadzuje.
„Najskôr si treba dôkladne prezrieť prostredie, nasať do seba ten kopec a naštudovať mapy. Treba sa zžiť s tou prírodou a postaviť rozhľadňu tak, aby jej to neublížilo. Musím sa stať tichým pozorovateľom krajiny,“ uvádza tvorca návrhu rozhľadne Stano.

Ďalej sa dozviete
- čo všetko z rozhľadne uvidíte
- prečo bol kovový kríž prekvapením
- akú radosť vie urobiť jedno červené jablko
- koho Stano vystrašil pri montovaní plastiky
Pripomína hradnú vežu
Rozhľadňa je celodrevená s typickými vidieckymi prvkami, pokrytá tiež dreveným šindľom. Samotná rozhľadňa je malinká a pripomína drevenicu s nízkym stropom. Preto by ste si pri vstupe mali dávať pozor na hlavu, hlavne tí vyšší návštevníci.
Vo vnútri drevenej rozhľadne sa nachádza uzavretý priestor s oknom a schodíkmi do vyšších poschodí. Tento priestor je za istých podmienok vhodný na krízové prenocovanie alebo ako dočasný úkryt pred dažďom či búrkou.