
Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo pre širokú verejnosť v spolupráci s Folklórnym súbor Bystrica z Novej Bystrice program, ktorý sa bude niesť pod názvom Kysucká svadba.
Ak si chcete zaspomínať alebo nabrať inšpiráciu na svoj svadobný deň, príďte do Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke – Novej Bystrici v nedeľu 4. júla.
Zvyky a tradície viažuce sa k svadbe majú svoje čaro a sú nezabudnuteľnými chvíľami v našom živote. Veľa mladých ľudí, ktorí si pripravujú svoj svadobný deň, zahŕňa doň niektoré zvyky a tradície, ktoré vykonávali počas svadby naši starí a prastarí rodičia.

Svadba a svadobné zvyky sú považované za najatraktívnejšiu súčasť tradičnej ľudovej kultúry. Táto tradícia je nesmierne bohatá na množstvo zvykov, úkonov, magických praktík, ktoré sa s ňou spájajú a zároveň charakterizujú jednotlivé regióny.
Aj kysucká svadba má charakteristickú štruktúru, danú pre túto lokalitu. Nebola len rodinnou záležitosťou, ale konala sa ako sviatočná udalosť s účasťou lokálneho spoločenstva.
Svadba, to je aj založenie novej rodiny a zvyky či obyčaje mali zabezpečiť úspešnosť budúceho života. Je preto pochopiteľné, že svadba sa niesla v znamení hojnosti a veselosti. Podľa Pavla Markecha svadbu ako obrad nie je možné presne datovať. Vie sa, že patrí medzi najstaršie zložky ľudovej kultúry.
Základná myšlienka slovenskej svadby a jej lokálne varianty vychádzajú zo starých slovanských obradov. V staroslovanskej spoločnosti sobáš upravoval postavenie ženy voči mužovi. Všetky charakteristiky tvorili základnú os sobáša a prenášali sa tradíciou až do ľudovej tradície.

Program:
12.15 hod. svadobným sprievodom so ženíchom od stanice Skanzen k objektu Do Potoka – dom nevesty
12.45 hod. svadobný sprievod z domu nevesty ku Kaplnke Panny Márie Ružencovej
13.00 hod. svätá omša Kaplnka Panny Márie Ružencovej
14.00 hod. kultúrny program na pódiu
V ponuke sú aj výstavy. V Raganovom mlyne Vlaky s vôňou dreva doplnená maketami vláčikov Miroslava Poláka, v Stanici Skanzen na poschodí výstava zo zbierok Kysuckého múzea Drotári a drotárstvo a jazdy na Historickej lesnej úvraťovej železnici.
Srdečne vás pozývame a prajeme všetkým návštevníkom krásny deň.