Výnimočným osobnostiam z oblasti kultúry, športu, vedy alebo občianskej sféry Žilinská župa každoročne udeľuje ocenenie. Spomedzi nominovaných ho aktuálne získal aj Rudolf Gerát z Čadce.

Je človekom, ktorý svoj život zasvätil dokumentovaniu nášho regiónu, rozvíjaniu miestneho kultúrneho života, ale aj ochrane životného prostredia. A prečo? „Pretože som Kysučan,“ hovorí s nadšením.
Je autorom viacerých kníh, spomedzi nich je tvorcom publikácie Kysuce a Kysučania, prvého súborného diela o našom regióne. Za svoju publicistickú činnosť získal ocenenia Zväzu slovenských novinárov, ale aj ministrov životného prostredia či kultúry.
Stál pri záchrane kostola v zátopovej oblasti nádrže Nová Bystrica, pri budovaní Kysuckej knižnice v Čadci, pri záchrane železničky vo Vychylovke aj budovaní tamojšieho skanzenu. Bol iniciátorom zmien v regióne a verným ochrancom prírody, ktorého prínos nemožno v skratke popísať.
Svoje pôsobenie a významné medzníky v kysuckom regióne nám Rudolf Gerát aspoň sčasti objasnil v rozhovore.
AJ TOTO SA DOZVIETE
- aké boli začiatky kultúrneho rozvoja na Kysuciach
- čo podnietilo vznik skanzenu vo Vychylovke
- ako zachránili kostol pri Novej Bystrici pred likvidáciou
- vďaka čomu sa im podarilo vybudovať Kysuckú knižnicu v Čadci
- prečo sa rozhodli vytvoriť náučný chodník Javorníky
- čo je kameňom úrazu životného prostredia na Kysuciach
Kultúrnym a ochranárskym aktivitám na Kysuciach ste venovali väčšinu svojho života. Prečo ste sa rozhodli ísť smerom?

Pretože som Kysučan (úsmev). Keď som nastúpil do roboty, ešte som nemal adekvátne vzdelanie. Mal som iba maturitu z čadčianskeho gymnázia, ale už počas štúdia som sa zameriaval na kultúrne činnosti. Skúsil som aj rôzne dobrodružné aktivity vo svete.
Keď som sa v roku 1957 vrátil na Kysuce, práve mi zomrela mama a musel som o sebe rozhodovať inak. Nemal som už možnosť toľko skúšať a cestovať.
V danej dobe išiel do dôchodku inšpektor kultúry Jozef Kubík. Na tento post oslovili mňa, s tým, že vzdelanie si doplním počas zamestnania. Chcel som, aby sa tu niečo zmenilo. Situácia v meste aj v okrese bola v oblasti kultúry neuspokojivá. Kým v ostatných regiónoch sa zriaďovali osvetové domy, v Čadci ho predstavovala jedna kancelária s jednou nekvalifikovanou pracovníčkou.
Postupne sme sa usilovali meniť to, čo v Čadci chýbalo. A chýbalo toho veľa.
S akými zmenami ste teda začali?