Miestny regionálny úrad verejného zdravotníctva či mestá upozorňujú na nástrahy slnenia. Počas letných dní trávime na slnku viac času ako inokedy a potrebná je aj zvýšená starostlivosť o našu pokožku.
„Okrem pozitívnych pocitov a účinkov slnka na človeka, pobyt na slnku prináša aj určité riziká,“ podotýka dermatologička z Kysuckého Nového Mesta MUDr. Anna Janetková.
Táto odborníčka nám objasnila nasledujúce rady a tipy pri výbere opaľovacích prípravkov, ale aj aspekty či hrozby, ktoré by sme pri starostlivosti o pokožku mali zohľadňovať.
Spoznajte svoj fototyp
Na zamedzenie nepriaznivých vplyvov UV žiarenia a k ochrane pokožky slúžia opaľovacie prípravky, inak povedané fotoprotekcia. Odolnosť voči slnečnému žiareniu je individuálna a závisí od fototypu pokožky, ktorý má 5 druhov.

Fototyp sa určuje podľa odpovedi kože po hodinovom pobyte na slnku napoludnie, v jarnom období. Pri fototype I. sa koža vždy začervená, pričom nehnedne. Pri fototype II. je koža červená a hnedne slabo. III. fototyp zahŕňa ľudí s občas začervenanou pokožkou, ktorá hnedne. Fototyp IV. sa naopak nezačervená a dobre hnedne. K V. fototypu patria obyvatelia Stredomoria a černosi.
Čo je číslo SPF?
Dobre vybraný prípravok má kožu chrániť, zároveň i vyživovať a hydratovať.
V lekárňach je široký výber kvalitných opaľovacích prípravkov, pri ich výbere sa riadime podľa typu pleti – fototypu, podľa toho volíme číslo SPF. Ide o číslo, ktoré udáva, koľkokrát opaľovací prípravok zvýši dobu prirodzenej ochrany. Táto doba je znova individuálna.

Napríklad ľudia so svetlou kožou sa spália už za 10 minút. Ak použijú veľmi silnú ochranu SPF 50+, môžu byť na slnku až 500 minút, čo vypočítame ako 10x50.
Vysokú ochranu 50+ si vyžadujú nie len ľudia so svetlým fototypom, ale aj osoby s alergiami na slnko či s fotodermatózami.
Používajte radšej prípravky s vyšším SPF faktorom, najmenej s číslom 15. Ak má osoba veľa znamienok, minimálne s hodnotou 30.