Miestna umelkyňa Kamila Gabošová vyhotovila repliku historickej pečate obce Vysoká nad Kysucou. Starostovi Antonovi Varechovi ju odovzdala po slávnosti požehnávania Covidového stĺpa.

„Nestáva sa často, že obec býva obdarovaná – skôr sa od nej očakáva,“ píše tamojší starosta. „Ide o prvú známu pečať obce Vysoká nad Kysucou a pochádza z roku 1741. V kalendárnom roku 2021 si teda symbolicky pripomíname 280. výročie jej používania,“ podotýka. Posledný atramentový odtlačok pečatidla našli použitý v roku 1864.
Nápad vytvorenia repliky pečate dostala výtvarníčka a majiteľka cukrárne Kamila Gabošová, keď kaligrafickým štýlom prepisovala príbeh o horúcej čokoláde viažuci sa k obci. „Na listinu, do spodnej časti, som chcela umiestniť kresbu mince z čias Jozefa II. a malé dobové pečate,“ objasňuje umelkyňa.
Zapáčili sa jej natoľko, že sa ich rozhodla prekresliť aj do väčšieho formátu. Vytvorila repliku farskej pečate a druhú venovala samotnej obci. Spracovala ju kaligrafickou metódou na ručne vyrábanom papieri.

„Tvorbe som sa venovala vo voľnom čase, približne 2 - 3 týždne,“ približuje Gabošová. Za účelom prepracovania jednotlivých detailov vyhotovila dielo v rozmere 193 x 223 mm. „V kronike obce však pečať nebolo vidieť detailne. Viacero prvkov som teda dorobila podľa uvedeného písomného popisu a mojich predstáv,“ dodáva.Popis pečate bol konkrétny
V monografii Vysoká nad Kysucou je v stati „Pečať, Erb a Vlajka obce“, ktorej autorom je Mgr. Drahomír Velička PhD., pečať opísaná nasledovne: „Je to oválna pečať ø 39 x 43 mm. V pečatnom poli pod vysokým košatým stromom vľavo na zadných nohách stojaci korunovaný lev, držiaci v pravej prednej končatine tri ruže po pravej strane kmeňa. V pažiti pod stromom je prvé slovo nápisu: ARBOR, text potom pokračuje v oblúku stuhy pod korunou stromu SUBIECTA LEONI. Kolopis znie: SIGILLUM * POSSESSIONIS * VISZOKA A[NNO] * 1741.
Vonkajší okraj pečate tvorí vencovka. Pečatný obraz od kolopisu oddeľuje dvojitá hladká kružnica. Je zaujímavé, že pokiaľ väčšina kysuckých obcí si do pečatí zvolila jednoduché rastlinné, zvieracie, hospodárske či hagiografické motívy, väčšiu symbolickú hĺbku mali len niektoré z nich. K nim možno zaradiť aj Vysokú, ktorá v svojej pečati obrazom i mottom vyjadrila svoju podriadenosť rodu Turzovcov.

Počas ich panovania na panstve Bytča bola totiž Vysoká založená. Obec je v pečati symbolicky vyjadrená stromom, ktorej vládne lev držiaci tri ruže (odkaz na rodový erb Turzovcov). Obraz je ešte umocnený mottom ARBOR SUBIECTA LEONI (lat. strom podliehajúci levovi).
Zvláštnosťou najstaršej vysockej pečate je aj prítomnosť tohto textu. Zo všetkých kysuckých obci mala, okrem Vysokej, motto vo svojej obecnej pečati už len Turzovka, ktorá v nej vyjadrovala taktiež veľmi hlbokú kresťanskú symboliku Svätej Trojice.“
Ako podotýka starosta obce Anton Varecha, zrekonštruovaná pečať bude vektorizovaná a po vytvorení matrice pečatidla bude historická pečať používaná na označenie slávnostných dokumentov obce.