
Leto nie je len slniečko, zmrzka a kúpanie, ale tiež veľa poletujúcich záškodníkov vyzbrojených žihadlami. Nepríjemnú skúsenosť s bodavým hmyzom zažil aj muž na Novej Bystrici.
V piatok 9. júla v popoludňajších hodinách boli záchranári horskej záchrannej služby, slúžiaci na Kysuciach, požiadaní o pomoc pre 43-ročného lesného robotníka.
Muža počas práce v lese v oblasti Harvelka doštípali včely. Keď sa dostavila alergická reakcia a začalo sa mu zhoršovať dýchanie, kontaktoval tiesňovú linku záchrannej zdravotnej služby.
Na miesto boli vyslaní horskí záchranári, ktorí po príchode mužovi podali intravenózne medikamentóznu liečbu. Približne po hodine sa jeho stav zlepšil natoľko, že sa rozhodol na vlastnú žiadosť pokračovať samostatne.
V ten istý deň riešili dobrovoľní hasiči podobný problém v obci Stará Bystrica, kde odstraňovali bodavý hmyz z rodinného domu.

Rady pre vás pri uštipnutí bodavým hmyzom:
Akonáhle vás alebo vaše dieťa hmyz bodne, hlavne zachovajte chladnú hlavu. Ak vás pichla včela, najprv pinzetou alebo nechtami žihadlo vytiahnite. Vo všetkých prípadoch potom umyte ranu čistou vodou.
Bolesti a opuchov vás najlepšie zbaví chladenie. Priložte na ranu sáčok s kockami ľadu, mrazenú zeleninu alebo napríklad vychladenú plechovku piva. Ak máte po ruke gélové vankúšiky na rany, ktoré sa chladia v mrazničke, stopercentne po nich siahnite. Zároveň pite dostatok tekutín a odpočívajte.
Použiť môžete tiež antihistaminiká (napríklad gél Fenistil alebo Tantum) alebo špeciálne chladivé gély a masti. Na leto vám príde vhod zásoba chladivých gélov z aloe vera, ktorú využijete nielen pri bodnutí hmyzom, ale aj pri popálení slnkom.
Okrem chladenia môžete skúsiť aj metódy našich babičiek. Napríklad si na ranu pritlačte niečo kyslé - skúste plátok čerstvej cibule, polku citróna alebo tampón namočený v octe. Na opuchy pomáha tiež skorocel a rebríček - použite šťavu alebo na ranu priložte celé byliny. Špeciálne na bodnutie včelou pomáha tiež mydlový roztok alebo jedlá sóda zmiešaná s trochou vody.
