O výstavbe ekoduktu, Zeleného mosta, vo Svrčinovci sa hovorí už niekoľko rokov. Voľne žijúcim zvieratám na Kysuciach má dopomôcť k bezpečnej migrácii. Zelený most je potrebný pre zásah diaľnice D3 Svrčinovec – Skalité do nadregionálneho biokoridoru. Migračná trasa zvierat je značne obmedzená.

Ekodukt majú vybudovať v údolí Šlahorovho potoka, medzi kruhovou križovatkou Svrčinovec a odbočkou na miestnu komunikáciu. V súvislosti s projektom sa stále rieši aj zásadná otázka, ktorá sa týka vysťahovania miestnej rómskej osady, keďže do nej má výstavba ekoduktu zasahovať.
Obec sa však už v roku 2018 vyjadrila k projektovej dokumentácii, pričom nemala pripomienky k technickému riešeniu ekoduktu, ale ako podotýka starostka obce Svrčinovec Renáta Majchráková, Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS) upozornili práve na existenciu osady. Obec v minulosti navrhovala, aby sa projekt trasoval mimo nej, avšak neúspešne.
Na trvalom pobyte je prihlásených takmer 40 spoluobčanov a nehnuteľnosť je zaťažená exekúciami. Pozemok je navyše nevysporiadaný. Početnú rómsku komunitu starostka nemala kam umiestniť, riešenie je aj dnes stále nejasné.
Podľa slov Majchrákovej boli v minulom období navrhnuté tri varianty na presídlenie. Členovia rómskej komunity sa mali napríklad presťahovať aj do budovy v dedine patriacej ministerstvu vnútra v časti U Mišov. Obec túto možnosť zavrhla.
K riešeniu starostke nepomohla ani petícia zo strany občanov. Proti danému presťahovaniu ju ešte v roku 2019 podpísalo viac ako 300 obyvateľov.

Ako sa v tom roku vyjadril aj splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz, dôležitosť výstavby ekoduktu chápal, no vysťahovanie osady bolo podľa neho krajným riešením. Na iné východisko sa ale doteraz neprišlo.
Situáciu rieši aj nová splnomocnenkyňa
Problémom vysťahovania osady sa okrem obce zaoberá aj NDS či Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.