Hoci dovolenkové obdobie prinieslo so sebou uvoľnenie opatrení, odborníci varujú pred príchodom tretej vlny. Delta variant už zúri v niektorých európskych krajinách a takmer s istotou výrazne zasiahne aj Slovensko.
Najhorší priebeh hrozí v najmenej zaočkovaných regiónoch. Alarmujúca situácia je v tomto smere na Kysuciach.
Okres Kysucké Nové Mesto má len niečo cez 25 percent zaočkovaných ľudí oboma dávkami. Ešte horšie je na tom okres Čadca, ktorý je s 21,68 percentami (obe dávky) najmenej zaočkovaným okresom na Slovensku.
Najmenej zaočkované okresy (po 2. dávke)
1. Čadca – 21,68 %, 2. Gelnica – 22,94 %, 3. Revúca – 23,02 %, 4. Kežmarok – 23,18 %, 5. Rimavská Sobota – 23,50 %, 6. Poltár – 23,74 %, 7. Detva – 25,25 %, 8. Kysucké Nové Mesto – 25,44 %, 9. Sobrance – 25,60 %, 10. Vranov nad Topľou – 25,66 %.
Kysučanov blokovali ľudia z iných regiónov
Nepriaznivú situáciu na Kysuciach vníma aj vedenie Žilinského samosprávneho kraja. Pripomína však, že nízka zaočkovanosť je aj v ďalších regiónoch Slovenska, preto je dôležité realizovať podpornú kampaň na celom území Slovenska.

„Domnievame sa, že dôvodom nižšieho záujmu o očkovanie v začiatkoch bola aj dostupnosť k objednaniu do národného systému z iných krajov. Možnosť výberu veľkého počtu vakcinačných miest spôsobila nárast počtu očkovaných ľudí mimo regiónu Kysúc a následné výrazné predlžovanie čakacích lehôt pre domácich obyvateľov vo vakcinačnom centre na Kysuciach,“ povedala jednu z príčin nízkej zaočkovanosti Lucia Lašová, hovorkyňa ŽSK.
Značný vplyv má aj antivakcinačná kampaň a nedôvera v benefity očkovania ako takého. „Na tému vakcinácie je potrebné viesť odbornú diskusiu, v ktorej profesionálna verejnosť musí pozitívne pôsobiť na obyvateľov a odstraňovať mýty a bariéry vedúce k odmietaniu vakcinácie. Súčasne môžu napomáhať aj dobré príklady a podpora očkovania zo strany miest a obcí. Snaha by mala byť generovaná aj od všeobecných lekárov, ktorí sú pre pacientov dôveryhodným zdrojom informácií pre podporu očkovania,“ doplnila Lašová.