
Pandémia a prísne epidemické opatrenia dočasne ovplyvnili aj menší výskyt priestupkov, ktoré pravidelne riešila mestská polícia. Kým počas trvania opatrení policajti primárne kontrolovali povinnosť nosiť rúško či respirátor a dodržiavanie zákazu vychádzania, dnes sú často v teréne aj vo večerných hodinách a riešia úplne iné problémy.
Mestskí policajti v Čadci sa v posledných týždňoch zaoberajú najmä priestupkami, ktoré súvisia s pitím alkoholu na verejných priestranstvách a bitkami ako z filmov s Jackie Chanom. Neraz vidieť ako viacerí agresívni útočníci človeka kopú na zemi do tváre a brucha ešte aj vtedy, keď už leží na zemi.
Aj tento víkend niekoľko minút po polnoci bola prostredníctvom kamerového systému monitorovaná skupinka pätnástich mladých ľudí. Tí si na Palárikovej ulici v Čadci podgurážení alkoholom medzi sebou vymieňali ručne stručne svoje názory. Scéna vystrihnutá ako z amerického akčného filmu.
„Keďže sa uvoľnili opatrenia, zvýšil sa aj pohyb osôb. Najmä cez víkendy, v piatok a v sobotu, dochádza k viacerým výjazdom mestskej polície,“ potvrdil kapitán Rudolf Králik z Mestskej polície v Čadci.


„Na priestranstvách pred nočnými podnikmi dochádza k verbálnym alebo fyzickým konfliktom či napadnutiam medzi osobami. Ľudia sa vo väčšej miere združujú, mladí ľudia vo väčšom začali popíjať alkohol na verejnosti. Zlepšenie epidemickej situácie je v tomto kontexte citeľné,“ vysvetľuje Rudolf Králik.
„Medzi najviac problémové lokality patrí centrum mesta a Palárikova ulica, kde sa vo večerných hodinách združujú ľudia, alebo sa vracajú z krčiem či barov,“ povedal Králik.
Aj v parku na Hviezdoslavovej ulici a za nákupnými centrami sa vo zvýšenej miere počas víkendov zdržiavajú podgurážení občania. Výjazdy mestských policajtov sa sústreďujú aj na priestupky drobného výtržníctva či slovných a fyzických konfliktov.
„Pred Palárikovym námestím hlavne v piatok večer dochádza k potýčkam, ktoré často končia pre aktérov pobytom na čadčianskom urgentnom príjme a ťažkými zraneniami,“ povedal.
Podľa slov policajta počas pandémie riešili mnoho hlásení rušenia nočného pokoja v bytových domoch. Teraz sa hluk a krik v nočných hodinách presunul najmä na ulice.
„Keď sa ľudia vracajú z prevádzok, často si pospevujú alebo vykrikujú. Väčšinou stíchnu, keď príde hliadka. Rušenie nočného pokoja sa aj preto len veľmi ťažko dokazuje. Takéto skupiny polícia napomína a rozpúšťa, zväčša si potom ide každý svojou cestou,“ vysvetlil Králik a dodal, že priestupky sa posudzujú individuálne.
Všímajte si svoje okolie. Týka sa to aj vás!
"Aha, on ho bije. Mlátí ho! Čo mám robiť? Mám mu pomôcť? Ale sám nemám šancu."
V tejto situácii sám nezakročujte, prioritou je vaša vlastná bezpečnosť. Ihneď kontaktujte políciu prostredníctvom tiesňových liniek 158 alebo 159. Volanie je bezplatné. Pri telefonickom oznámení operátorovi sa snažte čo najpresnejšie opísať miesto udalosti, uveďte názov ulice a číslo alebo známy objekt v blízkosti. V prípade potreby požiadajte niekoho z okolia o pomoc. Vyčkajte v bezpečnej vzdialenosti na príchod polície a uveďte, čo ste videli. Ak zistíte, že sa páchateľ pred príchodom polície dal na útek, zapamätajte si čo najlepšie, ako vyzerá, aký má odev a ktorým smerom utekal. Potom podľa situácie poskytnite prvú pomoc zranenému.
"Videl som dobre? On jej hrabe v kabelke! To si robí srandu, nie? Čo teraz?
V prípade vreckovej krádeže sa pokúste účinne upozorniť poškodenú osobu, že je okrádaná, napríklad krikom, mávaním a podobne, čo je potrebné urobiť bezodkladne. Môže sa stať, že sa páchateľ zľakne a zanechá svojho konania. V opačnom prípade, keď krádež pokračuje a žena si nevie so situáciou rady, máte dve možnosti. Bezpečnejšie je ihneď kontaktovať políciu prostredníctvom tiesňových liniek 158 alebo 159. Volanie je bezplatné. Pri telefonickom oznámení operátorovi sa snažte čo najpresnejšie uviesť, čo sa stalo, povedzte názov ulice a číslo alebo známy objekt v blízkosti, prípadne Konkretizujte dopravný prostriedok, v ktorom sa čin mohol stať. Ďalšou možnosťou je požiadať niekoho z okolia, aby ihneď privolal políciu a pokúsiť sa páchateľa krádeže obmedziť na osobnej slobode, s prihliadnutím k vašim schopnostiam. Obmedziť na osobnej slobode osobu, pristihnutú pri spáchaní trestného činu alebo bezprostredne po ňom, môže ktokoľvek.
"Čo to ten chlapec robí? Prečo to ničí? Ako zle sa na mňa pozerá, bojím sa ho!"
V situácii, kedy máte obavu z konania tejto osoby, je najbezpečnejšie kontaktovať políciu prostredníctvom tiesňových liniek 158 alebo 159. Pri telefonickom oznámení operátorovi sa snažte čo najpresnejšie opísať miesto udalosti, uveďte názov ulice a číslo alebo známy objekt v blízkosti. V prípade potreby požiadajte niekoho z okolia o pomoc. Vyčkajte v bezpečnej vzdialenosti na príchod polície a uveďte, čo ste videli. Ak zistíte, že sa páchateľ pred príchodom polície dal na útek, zapamätajte si čo najlepšie, ako vyzerá, aký má odev a ktorým smerom utekal.
"Nerada jazdím hromadnou dopravou tak neskoro domov. Taká tma. A ten chlap tam vzadu. Prečo po mne tak pozerá. Čo keď mi ublíži? Radšej prestúpim dopredu."
V tomto prípade je účinné skutočne prestúpiť čo najbližšie k vodičovi dopravného prostriedku. Ak máte možnosť, kontaktujte svoju rodinu alebo známych, aby vás počkali na dohodnutom mieste na zastávke, kde vystúpite. Ak nie je možný sprievod, vystúpte radšej na zastávke, kde vystupujú tiež iní cestujúci, snažte sa držať v ich blízkosti a pozorne sledujte okolie. Ďalším variantom, ako zvýšiť svoj pocit bezpečia, je dôjsť v dopravnom prostriedku až na konečnú a požiadať vodiča o pomoc. V neskorých hodinách je vhodné nosiť pri sebe prostriedky osobnej ochrany, ako napríklad slzotvorné prostriedky, píšťalku a iné.
"Mám pocit, že niekto ma sleduje, keď idem sám/a po ulici...čo mám robiť?"
Prejdite na druhú stranu ulice a ak je to nevyhnutné, viackrát meňte tempo a smer. Choďte čo najrýchlejšie k najbližšiemu miestu, kde budú iní ľudia, ako napr. fast foody, osvetlené domy, obchody, benzínka atď. Skúste si čo najviac všimnúť popis osoby a ihneď kontaktovať políciu na čísle 158, alebo 159. Radšej planý poplach, ako byť obeťou prepadnutia na ulici.