Dažde by mali byť oveľa intenzívnejšie aj častejšie ako kedysi, čo pocítime predovšetkým práve v letnom období. Ako nám potvrdil hydrológ a environmentalista Michal Kravčík, možno očakávať, že situácia sa bude len zhoršovať. „Odhadujem, že v tejto dekáde zasiahnu celé Slovensko veľmi nebezpečné dažde,“ hovorí.

Kysuce patria k značne ohrozeným oblastiam. Podľa jeho slov sú poškodené a vysušené. Za posledné polstoročie prešli, ako aj zvyšok Slovenska, veľkou premenou.
„Pôvodne rozdrobená poľnohospodárska krajina, bohatá na vodu a pramene je teraz veľkooračinová monoštruktúrna presušená krajina. Stačí sa pozrieť na teplomer v letnom období a spomenúť si, ako to bolo pred polstoročím. Vtedy sa teplota sotva vyšplhala v lete na 25 stupňov. Teraz presahuje viac ako 30 stupňov,“ vyjadruje sa Kravčík.
Ako podotýka, na severozápade regiónu je navyše rozsiahla priemyselno-urbanizovaná aglomerácia, nad ktorou sa hlavne v letnom období tvoria rozsiahle tepelné ostrovy, ktoré ovplyvňujú počasie aj na Kysuciach.
V regióne máme navyše flyšové pásmo, a tak je podľa tvrdení odborníkov riziko povodní vyššie ako v iných častiach krajiny. Toto geologické podložie samozrejme aj časom zostáva rovnaké a zmeny v oblasti by teda spôsobiť nemalo. „Geológia je daná a tak ako v minulosti, tak aj teraz môže mať istý vplyv na hydrologické procesy v povodí rieky Kysuca,“ hovorí.
Povodne sú pritom stále väčším problémom.