„Hovorí sa, že divadlo je jedno z najkrajších umení. Otvára srdce, hladí dušu a cibrí rozum. A presne taká je i Palárikova Raková, národná súťažná prehliadka ochotníckych divadelných súborov s inscenáciami pôvodnej slovenskej dramatickej tvorby, ktorú dnes už po 53-krát spoločne otvárame,“ povedala Silvia Kajanková, riaditeľka Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci, na slávnostnom otvorení 53. ročníka Palárikovej Rakovej.
Ako podotkla, dané podujatie inšpiruje, rozvíja tvorivého ducha, prispieva k zachovávaniu tradícií. Obohacuje tvorcov i divákov, miestnu kultúru, ale aj jej hodnotiteľov – porotcov. Cibrí náš vkus, prináša nové zážitky, skultúrňuje a zušľachťuje nás. „Pomáha nám aj žiť, prekonávať ťažké životné situácie, zbližovať sa s ľuďmi a hľadať medzi nimi porozumenie,“ dodala Kajanková.
História Palárikovej Rakovej
Začiatky Palárikovej Rakovej spomína Kysučan Rudolf Gerát v publikácii vydanej v roku 2002
Prvý ročník tejto „národnej súťažnej prehliadky ochotníckych divadelných súborov s inscenáciami pôvodnej slovenskej dramatickej tvorby klasickej i súčasnej“ ako ho neskôr charakterizovali v štatúte, sa uskutočnil 27. a 28. apríla 1968. Jeho usporiadateľmi boli ONV a OOS v Čadci a MNV v Rakovej. Súťažili tu tri súbory: z Rajca, Kys. Nového Mesta a Brezna. O rok už počet súťažiacich divadiel vzrástol na päť. Okolo tohto čísla osciluje počet súťažiacich doteraz, ak pravda nerátame početné nesúťažné predstavenia. Počet záujemcov o účasť však každoročne prekračuje desiatku. Spočiatku každý z nich navštívila výberová porota (najčastejšie v nej pôsobil Miro Ďurica, Peter Kozák, Ivan Gajdičiar a Magda Hacková), v ostatných rokoch sa výber koná podľa videozáznamov uchádzačov o účasť na prehliadke.
Tradícia má pevné základy
Posolstvo podujatia spolu s pamiatkou na kňaza, spisovateľa a dramatika z Rakovej sa na Kysuciach udržiava už od roku 1968, pričom, ako spomína aj predsedníčka ŽSK Erika Jurinová, jedným zo zakladateľov úspešnej tradície bol Kysučan Rudolf Gerát.

„Čadčania sa vždy venovali uchovávaniu odkazu Janka Palárika veľmi intenzívne. Palárikova divadelná prehliadka mala zo začiatku len okresnú úroveň. Až neskôr vznikla myšlienka povýšiť tieto divadelné hry na celoslovenskú slávnosť Palárikova Raková,“ porozprával nám Gerát, „to sa našťastie ujalo a pretrváva dodnes.“
Ako poukázal primátor mesta Čadca Milan Gura, jej tradícia má silné a pevné základy. Je jediná svojho druhu na Slovensku, prezentuje slovenskú tvorbu a vzdáva tým poctu nielen osobnosti Jána Palárika, ale všetkým tvorcom pôvodnej slovenskej drámy.
„Predstavenia sú určené nielen dospelému, ale vo veľkej miere mladému divákovi, čo je veľmi dôležité aj pre formovanie pozitívneho vzťahu k umeniu,“ dodal primátor mesta, ktoré sa na realizácii podujatia podieľa už 4 desaťročia. „Kultúra a jej rozvoj v našom meste patria medzi naše priority. Máme radi divadlo. A festival Palárikova Raková nás všetkých obohacuje v mnohých smeroch,“ popísal.
Napriek pandémii to zvládli
Okrem mesta Čadca sa podujatie organizuje aj vďaka Žilinskému samosprávnemu kraju, ktorý ho podporil i finančne, Kysuckému kultúrnemu stredisku v Čadci a obci Raková. Hoci sa mal 53. ročník Palárikovej Rakovej uskutočniť predošlý rok, pre pandémiu ho presunuli. Konal sa až teraz, od 6. do 12. septembra.
„Organizácia bola v tomto období veľmi náročná. Sme povinní dbať na všetky opatrenia a nariadenia. Zdravie je prvoradé. Organizátori sa museli prispôsobiť a nastaviť všetko tak, aby prehliadka mala hladký priebeh. Som veľmi rád, že sa to podarilo. Veľmi pekne všetkým ďakujem, ako celý týždeň zvládli,“ vyjadril sa primátor mesta Čadca Milan Gura.

A hoci bol spôsob plánovania, podmienok či propagácie podobný predošlým rokom, dopad epidemiologickej situácie organizátori predsa len pocítili.
„Vidíme a cítime, že ľudia sa boja, nechcú na podobné podujatia chodiť. Či už na spomienkovú slávnosť alebo divadelné predstavenia. Účasť je podstatne menšia ako v minulosti. Druhýkrát počas existencie Palárikovej Rakovej sa stalo, že sa prihlásili len 3 súbory. Pôvodne ich bolo registrovaných 5, žiaľ, 2 z nich sa na poslednú chvíľu pre zdravotné dôvody účinkujúcich odhlásili,“ tvrdil starosta obce Raková Anton Heglas. A hoci bolo divadelných súborov menej, ich výkony boli obdivuhodné.
Radosť je na oboch stranách
V rámci súťažnej prehliadky sa publiku predstavilo Divadlo mladých Šuňava s inscenáciou hry Ženský zákon, Žabokrecké ochotnícke divadlo Žabokreky s inscenáciou Pani richtárka a Divadelný súbor Staškovan pri Obecnom úrade Staškov s inscenáciou hry Zabíjačka.

Diváci sú pravidelne nadšení z hereckých výkonov, ale i samotní umelci sú potešení kysuckým publikom.
„Každoročne naši hostia konštatujú, že máme v Čadci skvelé mladé publikum. Festival baví, ale aj vychováva a vedie k láske k národnej kultúre. Súbory, ktoré k nám prichádzajú chvália aj organizáciu festivalu. Tá je naozaj na veľmi vysokej úrovni. Palárikova Raková sa skutočne organizuje so srdcom, ktoré má v embléme. A nemôžem nespomenúť nezameniteľnú, jedinečnú atmosféru, priateľské stretnutia u nás v Čadci alebo v Rakovej,“ skonštatoval primátor Gura. Podľa jeho slov, ochotnícke súbory k nám chodia veľmi radi a práve vďaka nim žije aj slovenská tvorba a Palárikova Raková.
“Každoročne naši hostia konštatujú, že máme v Čadci skvelé mladé publikum.
„
Činnosť divadelných súborov oceňuje aj predsedníčka kraja Erika Jurinová: „Sú to práve herci, ktorým vďačíme za vzácny a neoceniteľný katarzný účinok divadla, pretože prinášajú na divadelné dosky život vo všetkých jeho podobách.“
Vybrali tých najlepších
Na Palárikovej Rakovej bol prínos každého ochotníckeho divadelného súboru obrovský a jedinečný, avšak porota spomedzi súťažných predstavení určila to najlepšie. Hodnotila ich odborná porota, ktorú tvoril dramaturg Peter Kováč, herečka Milka Zimková, scénograf Jaroslav Valek, divadelný režisér Viktor Kollár, herec Ján Greššo aj herec Ľubomír Paulovič. Do poroty mladých patrili členovia čadčianskeho Detského a mládežníckeho divadelného súboru EVA.
Podľa hodnotiteľov si prvenstvo, diplom a zlatú medailu za svoju inscenáciu zaslúžilo Divadlo mladých Šuňava. Podľa odborného hodnotenia vyzdvihli v hre Ženský zákon podstatu témy originálnym a doposiaľ nevídaným spôsobom. Členovia súboru ju predviedli novým a súčasným divadelným jazykom.

Druhé miesto získalo Žabokrecké ochotnícke divadlo Žabokreky, tretí stupienok obsadil Divadelný súbor Staškovan pri Obecnom úrade Staškov.
Bez ohľadu na umiestnenie, všetkým ochotníkom vzdáva hold aj členka poroty Milka Zimková, herečka, prozaička, režisérka a autorka monodrám. „Aj na seminári som povedala, že ochotníkov obdivujem. Veď toto je moja profesia, z ktorej dlhé roky žijem. Ale pre nich to nie je profesia. Musia si odtrhnúť čas od rodiny, práce, idú, venujú sa tomu s láskou, čo bolo vidno aj na ich výkonoch. Z takýchto ľudí som skutočne uveličená,“ vyjadrila sa Zimková.
“Musia si odtrhnúť čas od rodiny, práce, idú, venujú sa tomu s láskou, čo bolo vidno aj na ich výkonoch.
„
Posolstvo šíria viacerými spôsobmi
Krásu slovenského jazyka, slovenskej umeleckej tvorby a posolstvo slovenských autorov šíria na Palárikovej Rakovej aj mimo súťažných či pohostinných divadelných predstavení.
V pondelok bol pre pedagógov slovenského jazyka a recitátorov pripravený tematický seminár, v stredu sa uskutočnil sprievod divadelníkov mestom Čadca, zrealizované bolo vystúpenie živých sôch na miestnej pešej zóne s hudobným sprievodom pedagógov Základnej umeleckej školy M. R. Štefánika v Čadci.

Vo štvrtok sa začal deň spomienkovou slávnosťou pri pamätníku a soche Jána Palárika na námestí v Rakovej, pokračovalo sa pietnou spomienkou pri jeho rodnom dome a následne i svätou omšou. Po uctení si pamiatky slávneho rodáka Palárikovu Rakovú slávnostne otvorili.
„Kiežby bolo takýchto podujatí čím viac, chýba nám to celej spoločnosti ako soľ. Televízie z nás len cicajú, nič nám nedávajú. Na divadle je krásne už len to, že sa ľudia stretnú, idú za spoločným cieľom. Možno sa zasmejú, niekedy aj pohádajú, ale výsledok je vždy pozitívny. Palárikova Raková bola skutočne výnimočná, perfektne pripravená,“ dodala herečka Zimková.