Veterná kalamita pred siedmimi rokmi v Čadci si vyžiadala množstvo materiálnych škôd. Azda najhoršie dopadol park na Hviezdoslavovej ulici. Ako memento mesto každoročne organizuje Rezbárske sympózium – Čadca, mesto so srdcom, ktorého hlavnou myšlienkou je vrátiť kalamitné drevo do parku. Výtvory sochárov sú postupne osádzané na území mesta.
V tomto roku do Čadce zavítala štvorica rezbárov. Ak budete mať čas a chuť, môžete zavítať k chatke pri kurtoch na sídlisku Žarec a obdivovať rezbársky kumšt Adama Bakoša, majstra Európy vo vyrezávaní motorovou pílou, ale aj viacnásobného víťaza Tatry Ice Master.
Ďalším členom šikovnej partie je Mišo Hursár, ktorého diela sú verejne vystavené napríklad vo Valčianskej doline či na Štrbskom plese.
Hosťom z Českej republiky je Filip Lysek, ktorý je častým hosťom pri vyrezávaní z ľadu na Pustevnách a svoje zručnosti si cibrí často na na sympóziách v Anglicku, USA alebo do Nemecku.
Rezbár Martin Bořuta pochádza zo Zlínskeho kraja z Českej republiky. Špecializuje sa na drevené sochy a drevené obrazy. Jeho rezbárske umenie ozdobilo mnoho miest po celej Českej republike.
Sympózium prebieha počas štyroch dní. Od pondelka 13. septembra do štvrtka 16. septembra.

Sympózium je určené širokej verejnosti, ktorá bude mať možnosť vidieť ako vzniká umelecké dielo. Zároveň umožní stretnutie ľudových rezbárov za účelom prezentácie ich tvorivej práce, odborných skúseností a poznatkov v danom odbore.
Po kalamite drevo opäť ožilo. Sochy zo sympózií sú postupne osádzané na území mesta. Najväčšej radosti a pozornosti sa teší Betlehem, ktorý je každý rok vystavený na námestí počas vianočných trhov.
Niektoré si našli svoje miesto v areáloch škôl a robia deťom radosť, iné sú súčasťou mestského kúpaliska či postupne zveľaďovaného parku. Žiaľ sochy osadené nielen v parku sa nevyhli vandalizmu. Mesto ich dáva do pôvodného stavu a budú opäť osadené na svojich pôvodných miestach.
