Po dlhšom, ale úsmevnom blúdení v obci Klokočov parkujeme v osade u Haferov a stretávame sa s dnešnými turistickými parťákmi, pánom starostom Olešnej Štefanom Cudrákom a Jánom Kramarčíkom.
Práve kvôli Jankovi tu dnes sme. Chce nás vziať turistickým chodníčkom, ktorý čistí, opravuje a po jeho línii hľadá pramene a stavia studničky, dokonca i lavičku lásky.
Aké by však bolo, keby sme nezačali turistický deň pri Klokočovskom skálí?
Naša prvá zachádzka teda smeruje obzrieť guľovitú odlučnosť hornín a výskyt chránených druhov rastlín. Oblasť patrí pod 5. stupeň ochrany a platí tu bezzásahový režim. Obdivujeme silu prírody, fotíme, čerpáme energiu zo skál.

Vydávame sa už spomínaným chodníkom. Vedie popod osadu u Plechov, cez osadu Červeňovia. Prichádzame k prvej studničke, vybudovaná je z okolitých kameňov a skál a zapadá do lesného spoločenstva, akoby tu bola od nepamäti.
Horské pramene majú vždy fantastickú chuť vody, a tak, samozrejme, dopĺňame tekutiny. Trasa nás vedie lúkami, lesom, sem-tam preskakujeme mierny potôčik.
Ten, čo stavia studničky a zachraňuje pramene
Kysuce sú regiónom, kde je dostatok vody, prameňov aj studničiek v prírode pre všetkých. V lese, na čistinkách alebo len tak, pri turistických chodníkoch. Už naši predkovia vedeli, že voda je nenahraditeľnou surovinou, a tak sa k nej aj správali. Voda zo studničiek na okrajoch lúk a v lesoch im dodávala osvieženie a zaháňala smäd počas horúcich letných dní pri ťažkých prácach na poli.