Obec Korňa je známa nielen pútnickým miestom Živčáková, kde došlo v roku 1958 k údajnému niekoľkonásobnému zjaveniu Panny Márie lesníkovi Matúšovi a ročne tam putujú tisíce ľudí.
Nájdete tu aj ďalšie prírodné či architektonické zaujímavosti, ktoré určite stoja za pozretie. Mnohé z nich sú vzdialenejšie od centra obce v osadách, ktorých je v Korni neúrekom. Preto šikovní pracovníci obecného úradu vybudovali a označili nový náučný chodník s názvom Cesta korňanskými osadami. Ten vás bezpečne prevedie po celom území tejto dedinky situovanej v Beskydách a ukáže to nalepšie z jej pokladov.

V slnečnú jesennú nedeľu 26. septembra zorganizovala obec Korňa nenáročnú prechádzku osadami. O spoločnú turistiku prejavili záujem nielen miestni obyvatelia ale i rodiny z okolitých obcí s malými deťmi. Všetci chceli Spoznať Korňanské osady, pokochať sa krásnou prírodou, tradičnou ľudovou architektúrou a vychutnať si očarujúce panoramatické výhľady.
Malí aj veľkí turisti sa stretli v popoludňajších hodinách pred penziónom Kriváň a spoločne sa vydali asfaltovou cestou cez osady U Dubači cez osadu Barčákovci až do osady U Bugali, kde bola prvá zastávka.
V osade mohli obdivovať historický klenbový most, ktorý bol postavený ešte za čias druhej svetovej vojny miestnymi osadníkmi. Na jeho stavbu použili lomový kameň, ktorý zvážali na konských a kravských povozoch. Odtiaľ pokračovali prechádzkou po lesnej ceste cez osady U Pozlátky až do Šulcov.
„V tejto osade sa nachádza starý veterný mlyn, ktorý je považovaný za kysucký unikát. V minulosti ho jeho majitelia používali na mletie obilia. Veterný mlyn miestni obyvatelia volali aj ,,korňanský povetrňok“. Technická pamiatka bola vo veľmi zlom stave a mlyn bol úplne nefunkčný. Po súhlase so súčasnými majiteľmi, sa obec Korňa zapojila do projektu Žilinského samosprávneho kraja na záchranu tejto technickej pamiatky. Obec Korňa bola úspešná v projekte a v súčasnosti ho pracovníci obecného úradu opravujú,“ povedala starostka obce Korňa Marianna Bebčáková.

Nad osadou U Šulcov si turisti urobili krátku prestávku, kde sa občerstvili a pokochali sa krásnymi výhľadmi na okolitú krajinu. Vyšliapaným chodníčkom prešli do osady Sadlekovci až na Šľahorku.

„Je to naozaj nádherná lokalita, príroda je tu čarokrásna. V tento nádherný jesenný deň sme si užili krásne výhľady na osady na protiľahlých kopcoch, na Škorňov Grúň a až do Lazu. V osadách sme poobdivovali dreveničky s prídaškami, ktoré tvorili originálne obydlia v obci, kamenné chlievy a stodoly vyznačujúce sa tradičnými prvkami kysuckej architektúry,“ vyjadrili sa účastníci výletu.
Osady v Korni sú zväčša pospájané lesnými cestami a chodníčkami. Všetky navštívené sú označené novými smerovníkmi, je na nich uvedený názov osady s nadmorskou výškou a erbom obce Korňa.
„V strede značenia je srdiečko, cez ktoré, keď sa pozriete, uvidíte najkrajšiu časť osady. Označenie osád vyrobili šikovní remeselníci, zamestnanci obce a peniaze na materiál obec získala z mimorozpočtových zdrojov dotáciou nadácie Pontis. Celý okruh meral približne jedenásť kilometrov,“ dodala na záver starostka obce.
Po asfaltovej ceste sa hlúčik ľudí pobral naspäť k parkovisku pri penzióne. Všetci turisti si so sebou odniesli krásny zážitok, pričom viacerí z nich mali premiéru. Prvýkrát spoznali aj odľahlé časti tejto krásnej dediny.
Korňa vzhľadom na obkolesenie obce horami zo všetkých strán je vyhľadávanou destináciou pre turistov, rajom hubárov a taktiež zberačov lesných plodov. Jedna z pôvodných dreveníc, korňanskú krčmu, rozobrali a umiestnili v skanzene vo Vychylovke, kde naďalej slúži svojmu pôvodnému účelu.

Obec má veľmi sľubnú perspektívu ďalšieho rozvoja agroturizmu. Teší sa obľube ľudí z okolitých aj vzdialenejších miest a štátov, ktorí investujú v tejto lokalite do chát, chalúp a domov.