Kysuce sú rázovitý kraj s nádhernou prírodou. Najznámejšia bežecká trasa v regióne je vedená pohorím Javorníkov v nadmorskej výške od 685 po 1 050 m n. m. Hlavná trasa má dĺžku 54 km a je rozdelená na viaceré čiastkové a pripájacie trasy.
V lete je obľúbená u peších turistov aj u cyklistov, v zime sa stáva rajom pre priaznivcov bežkovania. Spája sieť 14 značených lyžiarskych bežeckých trás v dĺžke až 100 km. Väčšina trasy sa nachádza v CHKO Kysuce.
Župa trasu uviedla do prevádzky pred 10 rokmi a postupne ju vybavila viac než 100 prvkami drobnej architektúry, smerovníkmi, rázcestníkmi, informačnými tabuľami, lavičkami a maľovaným tvarovým značením.

Na hrebeni Javorníkov, po ktorom je trasa vedená, pribudli vďaka obciam, regionálnym združeniam a turistickým klubom počas tohto obdobia aj rozhľadne, kamenné galérie v prírode a oddychové zóny. Na Kysuciach tak vznikla unikátna prírodno-umelecká turistická lokalita a jedna z najdlhších súvislých bežeckých trás na Slovensku.
Po 10 rokoch od uvedenia do prevádzky si trasa ako i drevený mobiliár vyžadujú pravidelnú a systematickú údržbu.

Žilinský samosprávny kraj a Občianske združenie Husárik uzavreli Memorandum o spolupráci, na základe ktorého bude správa a údržba Beskydsko-javorníckej lyžiarskej bežeckej magistrály efektívnejšia a dôkladnejšia.
Obe strany sa preto v Memorande zaviazali na intenzívnej spolupráci pri správe a ďalšom rozvoji BJLBM.
„Rozvoj tohto unikátneho územia nie je možný bez aktívneho zapojenia subjektov a záujmových združení priamo z regiónu. Len s regionálnymi partnermi dokážeme naozaj využiť turistický potenciál celej trasy,“ povedal vicežupan Peter Weber.

Na základe memoranda župa poskytne komplexné informácie o trase, technickú dokumentáciu, grafické podklady máp a bude tiež úzko spolupracovať pri získaní prípadných zdrojov z projektových výziev EU.
Občianske združenie sa zaviazalo zabezpečovať pravidelnú zimnú i letnú údržbu trate, dohliadne na okamžitú priechodnosť trasy a odvoz komunálneho odpadu. Obe strany budú spoločne investovať do obnovy, údržby a rozširovania mobiliáru na trase.
„Združenie tiež v dvojročných cykloch bude vykonávať podrobnú pasportizáciu trasy, na základe ktorej sa stanoví aktuálny plán údržby. Poškodené alebo chýbajúce značenie tak bude minulosťou,“ doplnil riaditeľ odboru regionálneho rozvoja Ján Pavlík.
V ďalšej etape združenie uvažuje aj nad osadením nabíjacích staníc pre elektrobicykle, ktoré si bude spravovať, prípadne plánuje aj rozšírenie trás v území.
Počas uplynulej letnej sezóny ŽSK v spolupráci s OZ Husárik a Ski Makov vykonali obhliadku prvkov značenia, teda smerovníky, tabule s mapami a maľované značenie na trase, ktoré boli osadené v roku 2011. Niektoré smerovníky a tabule už boli opravené a nahradené.
Vždy pred začiatkom zimnej sezóny je potrebné celú trasu prejsť, upraviť podklad a prerezať spadnuté stromy a konáre.
