Do kysuckej prírody prišla jeseň. Predchádzajúce týždne nám spoločnosť robilo babie leto, slnko nebolo skúpe na svoje lúče. Nie len počasie sa vydarilo. Kysučania vo veľkom hlásia krásnu úrodu, ktorá bola tento rok obzvlášť bohatá.
Vo viacerých obciach boli naplánované výstavy ovocia, zeleniny a aranžmánov, ktoré boli však pre zhoršujúcu sa pandemickú situáciu zrušené. Preto sme oslovili niekoľko pestovateľov, ktorí nám svoju úrodu ukázali, aby sme sa aspoň takto na diaľku mohli pokochať darmi našich záhrad.

Mária Gregušová z Turzovky nám do redakcie poslala fotografiu bohatej úrody jabĺk. „Urodili sa aj štyri vrecia zemiakov. Mám 30 fliaš cvikly, z paradajok a paprík pomazánky. Čučoriedky, ríbezle, egreše sú zamrazené a kapusta je ešte na roli. Nuž, vďaka za úrodu. Oplatilo sa trochu tej námahy,“ hovorí Mária.
Jánovi Zverecovi z Rakovej sa v skleníku podarilo dopestovať papriky viacerých odrôd.
Melón, zemiaky a množstvo ďalšej zeleniny sa podarilo dopestovať Dominike Šidlovej z Kysuckého Nového Mesta. Dáši Brišovej z Čierneho pri Čadci sa urodila aj brokolica a karfiol. Božena Chrobáková sa pochválila fotografiou jabĺk: „Takúto krásnu úrodu sme mali na chalupe v Olešnej. Je ich ešte viac. Obrali si aj kamarátky a myslím, že ostane aj pre zvieratká.“
Predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu záhradkárov v Rakovej František Chabreček hovorí, že dôvodom takej veľkej úrody je, že stromy boli oddýchnuté. „Posledné dva roky ovocie buď zamrzlo alebo nebolo dostatočne opelené a tým sa v pôde a v dreve ovocných stromov vytvorila zásobáreň živín.“
Ovocie vhodné na kysucké podmienky
Najviac sa na Kysuciach darí jabloniam, lebo optimálna výšková poloha pre jablone je 400 metrov nad morom. „U nás broskyne a marhule nemajú šancu a keď je zlý rok, tak aj hrušky majú problém,“ dopĺňa František Chabreček.