ČADCA. Na Slovensku prechádza pre skvalitnenie justície súdna mapa reformou. Podľa tej má dôjsť k zmene súdnych obvodov a v oblasti by malo pôsobiť päť špecializovaných skupín sudcov, konkrétne civilných, trestných, obchodných, rodinných a správnych. K tomu má dopomôcť zväčšenie obvodov, a teda menšie množstvo jednotlivých súdov.
Počet odvolacích súdov sa má znížiť z 8 na 4, množstvo okresných z 54 na 30. Medzi nimi by mal byť zrušený aj Okresný súd Čadca.

Na menšom počte súdov by mali špecializovaní sudcovia zabezpečiť efektívne vybavovanie vecí a podporený by mal byť napríklad aj boj proti korupcii, keďže v jednotlivých prípadoch sa bude náhodne vyberať z väčšieho množstva sudcov.
Ich počet sa síce nemení, avšak z predošlých miest budú všetci sústredení do sídla nového obvodu.
Michal Mravec v článku vysvetľuje
- Prečo je značným problémom veľkosť spádovej oblasti hornotrenčianskeho obvodu
- Že obyvateľov Kysúc potrápi dostupnosť súdu
- Prečo nesedí argument, že nová súdna mapa je návratom pred rok 1996
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vyzdvihla aj dôležitosť primeraného času, v akom ľudia obdržia rozhodnutie súdu. Ako uvádza ministerstvo, špecializácia sudcov umožní rýchlejšie skončenie zložitejších vecí.
Hoci reorganizácia súdov sľubuje aj viaceré ďalšie pozitívne výsledky, zatvorenie Okresného súdu v Čadci sa javí ako neefektívne, nežiadúce či problematické a podľa tvrdení kompetentných sa argumenty ministerstva za zrušenie danej inštitúcie vzájomne vylučujú.
Ako potvrdil hovorca mesta Čadca Marián Kráľ, za zachovanie miestneho súdu sú všetci starostovia aj primátori Kysúc.

Obdobný názor vyjadruje aj Michal Mravec, zástupca pléna sudcov Okresného súdu Čadca.
„Cieľ reformy, a to zvýšenie dôveryhodnosti súdnictva, jeho výkonu a kvality, a zároveň zabezpečenie pre sudcov a zamestnancov súdov lepšie podmienky na prácu a rozhodovanie, vítame a je legitímny. Avšak samotný fakt, že Okresný súd Čadca nebol zahrnutý ako samostatný subjekt do štruktúry súdov, vnímame ako nesystémový a kontraproduktívny pre obyvateľov Kysúc.“
Modelová situácia: Zvýši sa dôveryhodnosť súdnictva?
V úvode materiálu k Reforme súdnej mapy sa konštatuje, že dôvera obyvateľov v súdnictvo je na Slovensku dlhodobo v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ na nízkej úrovni a hlavným cieľom reformy je vybudovať právny štát, kde si budeme všetci pred zákonom rovní.
V kontexte uvedeného je na mieste otázka, ako prispeje zrušenie cca 25 súdov naprieč SR k zvýšeniu dôveryhodnosti súdnictva. Zoberme si modelovú situáciu. V súčasnej dobe je zabezpečovaný súdny výkon na troch okresných súdoch autonómne napr. 60 sudcami – 25 na jednom, 20 na druhom a 15 na treťom.
Na základe reformy bude vytvorený jeden obvod so sídlom v jednom meste, kde 35 sudcov prestane vykonávať činnosť v okresných mestách a týchto 35 sudcov bude presunutých do sídla nového obvodu. Teda v sídle obvodu bude vykonávať svoju činnosť 60 sudcov, tých istých ako predtým, len s tým rozdielom, že boli bližšie k občanovi a mali vytvorené podmienky, ktoré pravdepodobne nebudú mať v novom sídle vytvorené v dlhodobom horizonte, kvalita a rýchlosť rozhodovacích procesov bude ohrozená, ale čo je evidentné, sú to tí istí sudcovia ako pred reformou a v rovnakom počte.
Sú to sudcovia, ktorí sa v rozhodujúcej miere nebudú sťahovať a teda aj naďalej budú žiť v prostredí ako doteraz a prípadné pretrhanie lokálnych väzieb je otázne.
Michal Mravec, zástupca pléna sudcov Okresného súdu Čadca
Spádová oblasť je priveľká
Jedným zo značných problémov je veľkosť spádovej oblasti. Po zrušení tunajšieho súdu by totiž okres Čadca, spolu s okresmi Kysucké Nové Mesto, Žilina, Bytča, Púchov i Považská Bystrica, spadal do takzvaného hornotrenčianskeho súdneho obvodu, ktorý má mať sídlo v Žiline.