Na pomoc ľuďom, ktorí žijú v núdzi, sa tento rok vyzbieralo v Čadci rekordných 1033 kilogramov trvanlivých potravín. Zákazníci známeho obchodného reťazca pritom sami darovali 2137 kusov.
Počas celého dňa mali zákazníci možnosť prispieť časťou svojho nákupu pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť to, čo oni. Darovať mohli akékoľvek trvanlivé potraviny, ktoré následne odovzdali dobrovoľníkom zo SČK. Zapojilo sa ich mnoho, čo svedčí o tom, že ľudia chcú pomáhať a stále pomáhajú.
Počas tohto ročníka sa k šestnástim dobrovoľníkom z radov SČK Kysuce pridali aj dvaja zamestnanci reťazca. Postarali sa o zbieranie potravín od zákazníkov a následné balenie vyzbieraných potravín.
V deň zbierky vládne v prevádzkach vyborná atmosféra. Ľudia nenakupujú len pre seba, ale aj pre druhých. S úsmevom na tvári pozorne vyberajú trvanlivé potraviny, šíria okolo seba pohodu. Prispievajú mamičky s deťmi, mladí ľudia, seniori, ale aj manažéri firiem na nákupe cestou z práce domov.


K dobrovoľníkom sa pridala aj osemdesiatdvaročná Anna Lokšíková, ktorá je aj držiteľkou zlatej Jánskeho plakety. Počas celého dňa pomáhala potraviny triediť a ukladať do balíkov.
"Balíky sa v nasledujúcich dňoch distribuujú ľuďom v núdzi. Ich obsah je starostlivo zostavený tak, aby si z neho mohla každá rodina pripraviť niekoľko plnohodnotných teplých a výživných jedál," uviedla riaditeľka územného spolku Slovenského červeného kríža v Čadci Helena Tomášiková a dodala, že na Kysuciach stále žije mnoho ľudí, pre ktorých sú vzácne aj najbežnejšie trvanlivé potraviny, či sú to mnohopočetné rodiny, sociálne slabší alebo napríklad seniori.
Každý jeden dar bol veľmi dôležitý, pretože môže pomôcť ľuďom, ktorí sa často nie vlastnou vinou ocitli bez domova alebo bez trvalého príjmu. Situáciu zhoršila aj pandémia, vďaka ktorej mnohí ľudia prišli o zamestnanie, iní ťažko ochoreli a nemohli pracovať. Rodín a jednotlivcov na Slovensku, ktorí majú ťažkosti zaobstarať si jedlo či iné nevyhnutné výrobky, opäť pribudlo.
"Mnohým z nich sme mohli pomôcť práve vďaka solidarite a nezištnej podpore stoviek ľudí,“ povedala Tomášiková.

Ľudia väčšinou darovali cukor, cestoviny, trvanlivé mlieko, múku, olej, rôzne paštéty. Z darovaných potravín sa podarilo pripraviť vyše štyridsať balíkov.
Niektorí ľudia darujú potraviny pravidelne, no do zbierky sa zapojilo aj mnoho tých, ktorí tak doteraz neurobili. Prispeli nielen zopár produktmi, ale v mnohých prípadoch aj plnou taškou alebo plným vozíkom potravín.
„Stalo sa dokonca aj to, že jedna pani bola domov zaviezť svojho syna domov a vrátila sa do obchodu, aby mohla aj ona prispieť. Doviezla nám plný košík potravín. Dobrí ľudia sú stále medzi nami,“ uviedla Tomášiková.
"Ďakujeme všetkým, ktorí prišli do predajne v Čadci a darovali trvanlivé potraviny pre ľudí v núdzi, všetkým, s ktorých pomocou sa potravinová zbierka mohla uskutočniť," uzavrela riaditeľka územného spolku Slovenského červeného kríža.

História pomoci prostredníctvom potravín v Slovenskom Červenom kríži
SČK realizoval formu pomoci potravinami už počas krízy v 30. rokoch 20. storočia. Reagoval tak na potreby spoločnosti a zriaďoval vývarovne polievok, či distribuoval potraviny do chudobnejších regiónov. Takúto pomoc dokonca organizoval aj pre zahraničie.
Ak sa pozrieme bližšie k súčasnosti, SČK sa v roku 2001 inšpiroval inými národnými spoločnosťami a priniesol kampaň „Deň boja proti hladu“.
Formou potravín tak pomáhame ľuďom, ktorí aj na Slovensku trpia hladom. Okrem tejto kampane poskytujú počas celého roka mnohé naše územné spolky stravu pre seniorov v špecializovaných vývarovniach, aj s donáškou priamo domov.
Týmto zabezpečujeme pre nich minimálne jedno teplé jedlo denne a v mnohých prípadoch aj jeden z mála sociálnych kontaktov, ktorý osamelí ľudia potrebujú. Samozrejme, medzi nezabudnuteľné aktivity patrí aj distribúcia potravinových balíčkov.