Nedokážu sa samé brániť, čelia výsmechom, ale aj bitkám. Deti v školách získavajú nielen vedomosti, žiaľ, častokrát sú aj obeťami šikany.
Podľa posledného výskumu Centra vedecko – technických informácií Slovenskej republiky sa v Žilinskom kraji so šikanovaním stretlo až 90,1 percent škôl. Toto naozaj vysoké číslo zahŕňa len tie prípady šikany, ktoré školy riešili. Je však otázne, koľko prípadov ostalo neodhalených.
O probléme šikany, ale aj o tom, aké deti sa stávajú obeťami, či naopak agresormi a aký je postup po odhalení šikany v triede, sme sa rozprávali so sociálnou pedagogičkou Danou Dolinayovou z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Kysuckom Novom Meste.
V rozhovore sa dozviete
- Či sa stáva, že učitelia zľahčujú šikanu
- Aká je hranica medzi obyčajným podpichovaním a šikanou
- Aké deti sa najčastejšie stávajú obeťami šikany, ktoré bývajú naopak agresormi
- Aké sú prejavy šikanovaného dieťaťa
- Aký je v školách postup po odhalení šikany
- Či vedia slovenské školy správne riešiť šikanu
- Kto najčastejšie upozorňuje na šikanu
- Ako môžu pri prevencii šikany pomôcť rodičia
Stretávate sa so šikanou v školách? Pribúda počet obetí, alebo tu bola šikana v podobnom rozsahu aj v minulosti?
Šikanovanie ako sociálno-patologický jav existuje v spoločnosti už veľmi dávno, stretávame sa s ním aj v súčasnosti. Viaceré výskumy hovoria a potvrdzujú to aj učitelia, že narastá častosť výskytu šikanovania u žiakov a znižuje sa veková hranica obetí aj agresorov. Stretli sme sa s prípadmi šikanovania už aj na 1. stupni ZŠ, u druhákov, tretiakov.
Za uplynulé dva roky alarmujúco vzrástol najmä výskyt kyberšikanovania. Žiaci, študenti trávili doobedia na online vzdelávaní, poobede vypracovávali úlohy a zadania na počítači a večer zdieľali čas s rovesníkmi zasa v online priestore. Takže sa tomu nemôžeme čudovať.

Sú slovenské školy aj učitelia dostatočne pripravení na riešenie šikany?
Neexistuje jednotné, celoplošné vzdelávanie pre pedagógov v školách. Je na každom riaditeľovi a pedagógovi, či absolvuje vzdelávanie s týmto zameraním. Vo všetkých školách je koordinátor prevencie sociálno-patologických javov, ktorý vo väčšine prípadov prešiel nejakým vzdelávaním. Práve koordinátor by mal riadiť preventívnu činnosť.
Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie realizuje pre koordinátorov a učiteľov z nášho okresu pravidelné stretnutia, školenia, poskytujeme metodické usmernenia, pomoc pri riešení šikanovania. Poskytujeme psychologickú a terapeutickú starostlivosť pre obete, ale aj pre agresorov šikanovania.
Jednoznačne si ale netrúfnem zhodnotiť, či sú alebo nie sú školy dostatočne pripravené. Verím, že každá škola, učiteľ rieši šikanovanie najlepšie ako vie a snaží sa, aby jeho následky na obeti boli čo najmenšie.
Stáva sa, že učitelia zľahčujú šikanu?