Orientačné, signalizačné a oporné. Takto sa podľa účelu delia biele palice. Biela palica nevidiacim pomáha spoznávať nie len okolitý terén, ale v dopravnej premávke predovšetkým signalizuje vodičom, že by mali zbystriť pozornosť a prejaviť zvýšenú toleranciu v maximálnej miere.
“Apelujeme touto cestou na všetkých, aby boli voči ľuďom s bielou palicou nanajvýš ohľaduplní. My vás nevidíme, ale ďakujeme, že vy vidíte nás
„
"Takýchto tolerantných vodičov sme na cestách hľadali vo štvrtok 14. októbra, kedy sme si už po dvanásty raz dopravno-výchovnou akciou pripomenuli Svetový deň bielej palice. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska spolu s hliadkami Policajného zboru obsadila celkovo 40 priechodov pre chodcov v 36 mestách po celom Slovensku. Medzi nimi aj jeden čadčiansky," uviedol tajomník ZO ÚNSS Čadca Peter Halada.
V Čadci si zvolili priechod pre chodcov na jednej z najfrekventovanejších ciest 1/11 pod sídliskom Žarec. Presne o deviatej osvedčené duo nevidiacich figurantov Stanislav Kupka a Marián Kováč začalo plniť svoju úlohu chodcov s bielou palicou, ktorí v sprievode príslušníka polície v civile prechádzali na druhú stranu vozovky.

"Dobrovoľnícky tím dopĺňali Štefka Sobolová a Eva Gregušová. Tie spolu s hliadkou chválili, ale aj hrešili ohľaduplných šoférov, ktorí po signalizácii bielou palicou dali chodcovi prednosť, odmenili drobným darčekom, hriešnikov upozorňovali na priestupok a odovzdávali im informačné letáky," povedal tajomník čadčianskej základnej organizácie.
A ako jazdili vo štvrtok vodiči v Čadci? To po skončení dopravnej akcie vyhodnotila posila z radov dobrovoľníkov Miriam Chovancová, ktorá na celú štatistiku po celý čas pozorne dohliadala.
"Na úmysel nevidiaceho chodca prejsť cez cestu, ktorý naši členovia dávali najavo tým, že zdvihli bielu palicu vodorovne pred seba do výšky pása na 3 – 5 sekúnd, reagovalo zastavením 74 vodičov. Tých, ktorí nášmu figurantovi na priechode pre chodcov prednosť nedali, sme tento rok napočítali 33," ozrejmila Miriam Chovancová.
"Apelujeme touto cestou na všetkých, aby boli voči ľuďom s bielou palicou nanajvýš ohľaduplní. Pevne veríme, že toto skóre v 2022 bude ešte lepšie! My vás nevidíme, ale ďakujeme, že vy vidíte nás," uzavrel Peter Halada.
Biela palica spája policajtov a nevidiacich a slabozrakých nielen symbolicky. Úlohou polície je chrániť život, zdravie a majetok občanov na úseku dopravy a viesť všetkých účastníkov cestnej premávky k zodpovednému správaniu na cestách. Táto výchovná akcia sa stala neoddeliteľnou súčasťou práce dopravnej polície, umožňuje nám upozorňovať na dôležitosť ohľaduplnosti a zvýšenej opatrnosti v prípade, že sa v premávke nachádza osoba so zrakovým postihnutím.
"Pri dnešných rýchlo sa vyvíjajúcich technológiách v automobilovom priemysle, kedy sa dopravné prostriedky vďaka elektromotorom stali takmer nepočuteľnými, je najmä pre nevidiacich a slabozrakých ešte náročnejšie orientovať sa v bežnej premávke,“ vysvetlil Tomáš Vrábel z Odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru.
Nie je palica ako palica.
Za tú, ktorá pomáha pri orientácii, chráni a zároveň informuje okolie o jednej z charakteristík jej majiteľa, vďačíme pani Guilly d’Herbemontovej (1888 – 1980). Osobné skúsenosti priviedli túto francúzsku aristokratku k úvahám, ako u nevidiacich znížiť nebezpečenstvo úrazu a tým aj ich závislosť na iných. Inšpiráciou sa jej stali biele palice, ktorými policajti riadili dopravu na parížskych križovatkách. Vyvinula veľké úsilie, aby úrady vo viacerých krajinách uznali bielu palicu za ochranný znak nevidiacich, za čo získala viacero vyznamenaní. Desať tisíce nevidiacich po celom svete jej však ďakujú denne. Za samostatnosť a nezávislosť pri pohybe.