Niekedy sme ich vídali bežne na uliciach. Pešo či na bicykli, oblečených do čierneho odevu s čiernou čapicou, zamazaní od sadzí s navíjacou kefou. Keď ich človek stretol, usmial sa a chytil sa za gombík. Veď ako hovoria staré povery, kominár nosí šťastie.
Aj kominár Anton Kubáň z Čierneho je majstrom svojho remesla. No ľudia ho nevolajú kvôli šťastiu, ale najmä pre bezpečnosť svojho domu. A práve na jeseň je tá pravá kominárska sezóna, kedy títo remeselníci chodia od dverí k dverám.
V rozhovore sa dočítate
- Ako sa kúrenie nesprávnym palivom môže prejaviť na stave komína?
- Prečo je nesprávne kúrenie také nebezpečné?
- Čo všetko môže spôsobiť zanesený komín?
- Aké ďalšie chyby robia majitelia stavieb pri kúrení?
- Či sa ľudia pri pohľade na kominára stále chytajú za gombík?
- Aké prípady zaznamenala poisťovňa a aký je postup
- Pozrite si tabuľku výhrevnosti tuhých palív
Ľudia kúria vo svojich kotloch kadečím. Ako sa kúrenie nesprávnym palivom môže prejaviť na stave ich komína?
Kal, nekvalitné uhlie, ktoré zanáša, dokonca aj plasty. To všetko používajú ľudia na kúrenie a potom sa čudujú, že komín aj kotol je za pár mesiacov zanesený a neťahá. Mnohí ľudia začali opäť kúriť drevom, pretože sa im tak darí ušetriť cez prechodné obdobia. Zakúria si v krbe. Keď je už väčšia zima, kúria plynom.
Aj rastúce ceny dovážaných palív a energie a čoraz horšia ekonomická situácia aj počas obdobia pandémie núti ľudí znižovať vlastné prevádzkové náklady. Kúrenie drevom je lacné, aj keď menej pohodlné v porovnaní s plynom alebo elektrinou.

Snažím sa ľuďom vysvetliť, že kvalitné palivo je základom pre správne fungovanie kotla aj komína. Nie je správne kúriť mokrým drevom. Treba počkať aspoň rok, prípadne dva, kým drevo správne vyschne. Čerstvo spílené drevo obsahuje približne 60 percent vody. Čím viac vody drevo obsahuje, tým viac energie je pri horení potrebné na jej odparenie a tým menej energie sa premení na využiteľné teplo.
Ak má niekto moderný trojložkový komín, správne dimenzovaný kotol s vysokou účinnosťou spaľovania, dobré suché palivo a kúri na výkon, komín ani čistiť nemusí, sadze nevznikajú. Takýchto prípadov je ale málo.
Stačí, aby mal človek vlhké palivo alebo kotol naložil doplna a dusil ho na výkone, potom môže mať moderný komín, ale bude ho mať zanesený dechtom a stvrdnutými sadzami. Potom sa čistí aj šesťkrát ročne. Pec začne dechtovať a môže dôjsť dokonca k vzniku požiaru.
Prečo je nesprávne kúrenie také nebezpečné? Čo všetko môže spôsobiť zanesený komín?