Tradičné slovenské remeslá sú súčasťou nášho kultúrneho dedičstva. Aj dnes sa im venujú ľudia ako svojej práci alebo ako svojmu koníčku a život bez nich si nevedia ani predstaviť.
Každá žena na dedine kedysi vedela tkať. A predtým vypestovať ľan, vytrepať i vytriasť ho, naviť nite a potom utkať plátno a ušiť z neho oblečenie. Alebo utkať koberce zo starých handier a obnosených kusov odevov. Ak to nevedela, jej deti chodili otrhané a v jej chalupe nebolo pekne. Preto tkáčstvo bolo vážené remeslo, ktoré nielenže pomohlo zaodieť rodinu, ale aj zrecyklovať všetky textílie, ktoré v domoch boli. Na krosnách utkané koberce či plátno vydržali roky a aj dnes patria v mnohých domácnostiach k vzácnostiam, ktoré sa opatrujú po starých rodičoch.
So známou tkáčkou Otíliou Kadašiovou zo Strečna aj o tom hovorí zakladateľ a správca nadácie Pro Slovakia Ľubomír Sečkár.
Aj toto sa dozviete v rozhovore:
- Prečo treba tkáčske remeslo aj v dnešných časoch rozvíjať, hoci ľudia nájdu v obchodoch všetko, čo potrebujú na seba i na dotvorenie domácností?
- Prečo vznikla v Strečne kúdelná izba a čo v nej vidia exkurzie?
- Ako vzniká na krosnách erb a ako srsť mamuta?
- Čo všetko a z akých materiálov možno na krosnách utkať?
- Prečo tkáčstvo nesmie zaniknúť a kto tvorí vzory pre tkáčov?
Celý rozhovor s Otíliou Kadašiovou si môžete vypočuť v podcastovej sekcii regionálnych novín MY.
Nájdete tam aj ďalších zaujímavých slovenských remeselníkov. Počúvajte naše podcasty každý pondelok na regiony.sme.sk

Nasledujúci podcast so známou zdobiteľkou kraslíc Veronikou Štafenovou uverejníme v pondelok 25. októbra. Dozviete sa aj to, ako dlho sa zdobí jedno vajíčko a koľko techník zdobenia kraslíc na Slovensku poznáme.
“Všetko, čo robím v kúdeľnej izbe, sú ženské roboty, ktoré ženy museli vedieť počas svojho života urobiť, inak tá rodina nemohla fungovať. Žena vedela aj zahladiť, aj zakryť, aj nahradiť. Tak isto to bolo s tkaním.
„
Pani Kadašiová, kto ešte vo vašom okolí tká? Poznáte niekoho?
Áno, poznám, veľa ľudí som to už naučila, ale tkanie je dosť náročné na priestor a na pomôcky, čo k tomu treba, a je pri tom obrovský neporiadok. Nech robíte čokoľvek, všetkého potrebujete veľa a zo všetkého sa práši. Keď tkáme koberce, práši sa z nastrihaných handier. A dnešné mladé ženy majú rady sterilitu.
Prečo toto remeslo rozvíjate, prečo sa tomu venujete? Veď dnes si už ľudia môžu kúpiť koberce či prestieradlá rôznej veľkosti a materiálu normálne v obchode.