Prenesené Kysuce je názov novej publikácie, ktorú vydáva Kysucké múzeum v Čadci pri príležitosti 40. výročia od sprístupnenia Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke. Informovala o tom hovorkyňa Kysuckého múzea Miroslava Jančulová. Doplnila, že publikáciu zostavili pracovníci múzea Marián Liščák a Mário Janík.

"Na 253 stranách prinášajú doteraz najkomplexnejší pohľad na Múzeum kysuckej dediny. Čitateľom chcú prostredníctvom knihy predstaviť všetky dostupné informácie, či už z archívneho výskumu alebo od žijúcich pamätníkov. Prostredníctvom spomienok a osobného pohľadu ich pamätníci prenesú do čias, keď bol skanzen ešte len odvážnou myšlienkou na papieri a svet dreveníc bol všade navôkol," uviedla Jančulová.
Podotkla, že kniha je unikátna z viacerých hľadísk. "Ide o prvú väčšiu publikáciu venovanú kysuckému múzeu v prírode. V šiestich kapitolách prináša komplexné informácie o histórii kultúrnej pamiatky, o etapách jej architektonického vývoja, prestavbách, kysuckých stavbách, ale i výsledkoch a súčasnom stave. Nejedného čitateľa prekvapí výberom objektov, ktoré podľa pôvodnej koncepcie mali stáť v skanzene, a poskytne mnoho priestoru na zamyslenie. Pretože z celej plánovanej expozície nebola vybudovaná ani jedna tretina a, žiaľ, niektoré stavby už neexistujú," dodala hovorkyňa Kysuckého múzea.

Pridanou hodnotou Prenesených Kysúc sú podľa nej jedinečné spomienky zamestnancov, ktorí v skanzene prežili významnú časť života a zanechali v ňom kus svojho srdca. "Dočítate sa, ako sa potykali s pravou kysuckou zimou, zlou pracovnou morálkou a rôznymi problémami, ktoré im sťažovali budovanie skanzenu. Samozrejme, nebolo všetko len čierne, v ich spomienkach sa nájde aj mnoho úsmevných príhod. Jedinečnosť publikácie spočíva aj v množstve vzácnych fotografií z archívu Kysuckého múzea, ale aj zo Štátneho archívu v Žiline, pobočky v Čadci, ktoré sú publikované prvýkrát," uzavrela Jančulová.