Reflexné prvky sa práve v tomto období stávajú čím ďalej, tým viac našou nevyhnutnou súčasťou nielen pri pracovných povinnostiach, ale aj pri bežných činnostiach, ako sú večerné prechádzky, cyklistika či beh.
S prichádzajúcim jesenným obdobím, zmenou letného času na zimný a predovšetkým s nadchádzajúcim Sviatkom všetkých svätých,
kedy bude na cestách podstatne viac vozidiel aj chodcov, je potrebné zdôrazniť nemotorovým účastníkom cestnej premávky používanie reflexných prvkov za zníženej viditeľnosti, a tým zvýšenia ich bezpečnosti v cestnej premávke.

„Máme jeseň, jeseň so sebou prináša ranné hmly, dážď, vonku sa skôr stmieva. Polícia vyzýva občanov – chodcov, aby si doplnili svoje oblečenie o reflexný prvok, a všetkých vodičov, aby tiež dbali na zvýšenú opatrnosť na našich cestách. Cesty sú často mokré, šmykľavé, viditeľnosť je nižšia. Zrážka cyklistu, resp. chodca s vozidlom končí často s vážnymi následkami alebo tragicky,“ uviedla Alena Prívarová z Okresného dopravného inšpektorátu v Čadci.
„Je veľmi dôležité, aby bol chodec na ceste viditeľný, a tým sa stáva práve vďaka reflexným prvkom, ktoré odrážajú svetlo. Ak skombinuje nápadnú farbu odevu s reflexnými prvkami, bude omnoho viditeľnejší a zvýši tak svoju bezpečnosť,“ povedala Prívarová.
Polícia upozorňuje na dôslednosť nosenia reflexných prvkov.
„Reflexné prvky majte na tej strane tela, ktorá je otočená k vozovke, nie ku krajnici. Reflexné označenie si dajte ku kolenám, do úrovne pásu a na rameno, cyklisti tiež na prilbu a bicykle. Reflexné nálepky si nalepte aj na podrážky topánok, bicykle, korčule, prilby, kolobežky, školské tašky, barle či kočíky. Deťom treba označiť oblečenie aj školské tašky,“ ozrejmila.
Reflexné prvky sú napríklad reflexná vesta, reflexné pásky a rôzne osvetlenie na ruku, na nohy, na čiapke, prilbe. Dôležité je, aby boli tieto reflexné prvky viditeľné a nezakrývali ich ďalšie vrstvy oblečenia, prípadne prenášaná batožina. Reflexné prvky zvyšujú viditeľnosť približne na 200 metrov, čo je už vzdialenosť, pri ktorej si vodič chodca všimne a stihne adekvátne zareagovať.
„Nezabúdajme na to, že v cestnej premávke máme okrem svojich práv predovšetkým povinnosti. A len ak ich budeme všetci vzájomne dodržiavať a správať sa k sebe navzájom ohľaduplne, bude náš pohyb po ceste či chodníku bezpečný. V záujme ochrany vlastného života a zdravia by mal každý správať ohľaduplne a disciplinovane, nepodceňovať situáciu na cestách a neriskovať, pretože za risk môže zaplatiť najvyššiu cenu, a tou je vlastný život,“ dodala na záver Alena Prívarová.