Festivalom Drotária sa zároveň otvorí celý rámec ďalších podujatí 1. ročníka TURZOVSKÉHO LETA, ktorý organizuje mesto Turzovka za finančnej podpory Európskych spoločenstiev z programu Iniciatívy spoločenstva Interreg IIIA SR-ČR.
V bohatom dvojdňovom programe festivalu sa postupne divákom predstavia najväčšie hviezdy tohto hudobného žánru z Čiech, Poľska a Slovenska. Už v minulom čísle sme sa rozhodli čitateľom predstaviť country skupinu Veslári z Košíc, brniansku kapelu Kamelot, nenapodobiteľného Pavla Dobeša či mladú začínajúcu hviezdu slovenskej scény kapelu Hrdza, ktorá zožína jeden úspech za druhým.
Okrem spomínaných budete na festivale počuť aj známu českú skupinu Hop - Trop, ktorá vystúpi v piatkovom hlavnom programe. Hop - Trop je stálicou na scéne trampskej hudby už celých 23 rokov. Od svojho vzniku hrá stále v pôvodnom zložení - Ladislav Huberťák Kučera, Jaroslav Samson Lenk a Jaromír Šroub Vondra. Hop Trop bol hodnotený na festivaloch Porta najvyššími cenami za interpretáciu aj autorstvo a v roku 1988 sa stal držiteľom Zlatej Porty. Za album, vydaný v roku 1990 s názvom "Hop Trop II", boli hudobníkom odovzdané "Zlaté dosky" a neskôr "Platinové dosky". Skupina Hop Trop veľakrát vystupovala v televíznych programoch a jej autorské piesne v Čechách denne vysielajú súkromne i štátne rozhlasové stanice. Prijali ich za svoje trampi, vodáci, a romantici so vzťahom k cestovaniu a prírode. Niektoré zľudoveli. V novom predstavení zostavenom prevažne z tvorby Ladislava Kučeru a jeho syna Róberta zaznejú nové piesne z albumu "Trojhlavá saň," ale nebudú chýbať ani známe hity ako je Amazonka, Tři kříže, Jonatán a ďalšie.
Slovenská scéna bude v piatkovom hlavnom programe zastúpená aj hudobnou skupinou Belasí z Bratislavy, ktorá bola založená už v roku 1982. Za toto 23 - ročné obdobie sa v skupine vystriedalo 39 hudobníkov. V súčasnosti hrá kapela pod vedením Igora Pavelicu (spev, akust. gitara). a aktuálne obsadenie v kapele dopĺňajú: Michal Dočolomanský ml. (el. gitara, spev), Milan Šimkovič (bicie) a Peter Davidek (basgitara). Belasým vyšlo doteraz 5 CD nosičov a 3 kazety.
So svojim programom v slovenskom znení a bez titulkov vás určite nesklamú.
Keltská hudba, írska hudba alebo muzika zeleného ostrova, tak rôzne sa nazýva to, čo tvoria a čomu sa venujú členovia skupiny Celtic Cross. Celtic Cross je nová kapela z Ostravy, ktorá hrá pravé írske alebo škótske tradicionály. V ich repertoári sa nachádzajú predovšetkým tradičné írske reály, jigy a polky, zo škótskych piesní sú to predovšetkým balady, ktoré sa snažia sami pretextovať. Vo svojom repertoári majú piesne aj v angličtine. Celtic Cross sa snaží podať svojím poslucháčom, ako to vlastne na ostrovoch po krčmách a puboch hrá. Používajú tradičné nástroje, ktoré sú typické pre írsku hudbu ako - írsky zvislý bubon, írske flauty, husle, akordeón, gitara, banjo, (v polkách a baladách aj basa) a neposlednej rade aj rôzne "cinkrlátka". Vlani dostala kapela Celtic Cross na najväčšom českom festivale Zahrada jedno z ocenení "Krteček" a ako nám napísali, veľmi sa do Turzovky tešia.
Program celého festivalu zakončí a atmosféru vygraduje známa pražská skupina Taxmeni. Za viac ako tri desiatky rokov svojej existencie si vydobyla predné miesto na country scéne v Čechách. Taxmeni boli založení na jeseň 1970. V tomto počiatočnom období sa skupina pohybovala na rozhraní folku a bluegrassu. Vyhrala niekoľko amatérskych súťaží a festivalov, vrátane celoštátneho finále PORTY. Potom bola Taxmenom odovzdaná tzv. Zlatá porta. "Za dlhoročný prínos v oblasti českej country hudby". Podobne, ako ostatné popredné hudobné skupiny, boli rovnako i Taxmeni úradne prinútení zmeniť svoj názov. Začali vystupovať pod menom Krajánci. Keď zo strany vtedajších úradov začal ideologický tlak neúmerne narastať, v roku 1979 prerušili hudobnú činnosť. Prakticky začali opäť vystupovať až v druhej polovici osemdesiatych rokov. Omladila sa časť členskej zostavy a Krajánci sa vrátili k svojmu názvu Taxmeni. Vydali množstvo hudobných nosičov, z nich mimoriadny úspech zaznamenali v sérii albumov Calamity Jane. Práve tu sa uviedli a potom preslávili výrazom a štýlom, ktorý nazvali ako: "military country". Zhudobnili príbehy o vlastenectve, odvahe, chlapskej cti a morálnych princípoch. V ich textoch sa stretneme nielen s klasickým westernovými tématami, ale i s príbehami československých legionárov, či československých vojakov za druhej svetovej vojny. TAXMENI majú za sebou viac ako dva a pol tisíca vystúpení a určite budú aj v Turzovke patriť k vrcholom festu.
Medzi účinkujúcimi tohtoročnej Drotárie nájdete aj Františka Nedvěda, Wabi Daňka a Miloša Dvořáčka, skupinu Rawa Country z Poľska, Jednofázové Kvasenie, Turkovcov, Sestry Steinovy, Ptačoroko, Čochciarov a ďalších.
Bližšie informácie o festivale a predaji vstupeniek nájdete na www.drotariafest.sk , prípadne na telefónnom čísle 041/4352 308. Mediálnym partnerom okrem iných sú aj Kysucké noviny.