Pôsobí priamo v prvej línii a je teda v epicentre nákazy. Denne sa stretáva s najťažšími prípadmi ochorenia COVID-19. Pacienti k nej prichádzajú často vo veľmi zlom stave.
Niektorí končia na umelej pľúcnej ventilácii, iní sa už z nemocnice nikdy nevrátia.
Simona Kovaliková z Rakovej momentálne pôsobí v Bratislave. Ako hovorí, súčasná situácia je horšia ako v druhej vlne.
Ľudí povzbudzuje k očkovaniu, pretože je jedinou úspešnou a overenou prevenciou proti ťažkému priebehu ochorenia.
Mladá lekárka nám poskytla rozhovor a pootvorila brány oddelenia, kde bojujú reálni ľudia o to najcennejšie – o svoj život.
V rozhovore sa dočítate
- Ako vníma pandemickú situáciu na Kysuciach
- Že nízku zaočkovanosť na Kysuciach pripisuje aj politikom
- Prečo je v mestách vyššia zaočkovanosť
- Ako pomáhajú pacientom po psychickej stránke
- Čo hovoria popierači ochorenia, keď sa dostanú do nemocnice
- Ako je to s krízou v zdravotníctve
- Ako po psychicky náročnej práci relaxuje
Pandémiu tu máme už takmer dva roky. Kam sme sa posunuli od jej začiatku až po súčasnosť?
Myslím, že obrovský posun nastal v oblasti vedy a medicíny. Na začiatku sme nevedeli, čo COVID-19 je, ako ho liečiť a ani to, ako sa bude ochorenie u pacientov vyvíjať.
V súčasnosti, vďaka stále novším poznatkom vieme, ktoré lieky sú účinné a ktoré, naopak, nemajú efekt. Taktiež už poznáme, aké potenciálne komplikácie pacientom hrozia. Niektoré vieme aj predvídať a včas adekvátne zareagovať. Za najväčší posun však považujem, že tu máme účinnú prevenciu, ktorou je očkovanie.
Ďalší, ale už nie pozitívny posun, je spoločenský. Od ochrany zdravia, zodpovednosti, rešpektovania odbornej verejnosti, ale aj rešpektu a ľudskosti medzi sebou navzájom sa čoraz viac menia spoločenské črty smerom k egocentrizmu, bezohľadnosti, prejavom agresie.
Častá je verbálna, predovšetkým na sociálnych sieťach a, žiaľ, už aj fyzická. Veľmi zle sa na to pozerá. Ak sme sa k sebe začali takto správať, ľudstvo je na tom veľmi zle.
SIMONA KOVALIKOVÁ
- Pochádza z Rakovej. Vyštudovala Lekársku fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave. Pôsobí ako sekundárna lekárka na Klinike infektológie a geografickej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnici Bratislava.
Denne ste v styku s najťažšími prípadmi. Aká je situácia vo vašej nemocnici v porovnaní s predošlými vlnami?