Hovorí sa, že Kysučania si radšej ako z vína upijú z pohára piva, či niečoho ostrejšieho. V posledných rokoch sa situácia mení. Jedným z tých, ktorí sa snažia o šírenie dobrého mena slovenských vín je aj Vladimír Krön z Čadce.
Vlado Krön sa síce narodil v Čadci, no k výrobe vína pričuchol už ako malý chlapec. Ostala jeho záľubou až dodnes. Možno si kladiete otázku, ako sa Kysučan k pestovaniu viniča dostal. Jeho rodičia pochádzajú z Pezinku a Modry, kde im po revolúcii vrátili vinohrady v Pezinku a vo Vinosadoch. Za socializmu boli majetkom družstva a mohli využívať len malú časť. Už v detstve sa motal u babky po pivnici, koštoval mušt a aj poháre poumýval, keď dospelí víno koštovali.
Okrem výroby vína prevádzkuje v meste Čadca aj malú vinotéku, ktorá ponúka Kysučanom iba potivé slovenské vína z malokarpatských viníc.
“Počasie vie byť dobrý pomocník, ale aj nepriateľ. Stalo sa nám, že v priebehu hodiny nám krúpy oholili celý vinohrad a neostal ani strapec.
„
V článku sa dozviete
- Ako si spomína na detstvo vo vinohradoch
- Prečo ho kamaráti odhovárali od otvorenia vinotéky
- Prečo ponúka len slovenské vína
- Ako jeho podnikanie ovplyvnila pandémia a s ním spojené opatrenia
- Na čo sa musí zamerať každý dobrý vinár, aby ich obľúbený nápoj stál za to
Tí, ktorí vás poznajú, vedia, že nie ste len prevádzkovateľom vinotéky, ale aj vinár - srdciar. Ako si spomínate na svoje detstvo vo vinohradoch? Je vinárstvo drina?
Na tých pár kúskoch, ktoré nám minulý režim nechal na obhospodarovanie, sme pestovali vinič a dorábali si vlastné vínko. Vyrábalo sa pre rodinu, na rodinné oslavy, nie na komerčné účely. Jesenné oberačky, vinné pivničky mi akosi ostali v krvi. Venovať sa im je práca na celý rok, len v zime si človek oddýchne a ostáva viac času na prácu v pivnici a ochutnať plody svojej práce. Teraz sa o väčšinu prác vo vinohrade starajú rodičia, lebo popri mojej práci realitného makléra mi neostáva toľko času. Ale vždy keď môžem, je pre mňa vinohrad príjemný relax. Samozrejme, že do prác zapájam aj svoje deti. Aby si vážili prácu a tešili sa, keď sa napijú lahodného hroznového muštu.

Za každým pohárom vína treba vidieť kus práce. Začína sa to tým, že vinohrad ostriháme, uviažeme révy o ťažne, aby nám ich hrozno nelámalo a mohlo pekne rásť. Počas roka ho treba striekať, aby sa ochránilo pred chorobami, prevzdušniť od prebytočných listov, aby malo dostatok slnka, preorať vinohrad, aby mal dostatok živín a vodu. A potom počasie vie byť dobrý pomocník, ale aj nepriateľ. Stalo sa nám, že v priebehu hodiny nám krúpy oholili celý vinohrad a neostal ani strapec.
Popri všetkých prácach sa ani nenazdáme a začínajú oberačky. Tie sú pre vinohradníkov sviatkom. Keď je hrozno v pivnici, je dobre. No pred oberaním ho treba chrániť pred zverou, vtákmi, ale občas aj pred dvojnohými nepriateľmi, ktorí sa ulakomia na cudzie.

Vinohrady, ktoré obhospodarujete, sa nachádzajú v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Čím je výnimočná?
Malokarpatská oblasť patrí medzi najstaršie vinárske oblasti na Slovensku. Pre kvalitu dorábaných vín je rozhodujúce, že väčšina vinohradov leží na južných, juhozápadných, západných a juhovýchodných svahoch, ktoré sú pre kvalitu vína najpriaznivejšie. Existujú historické záznamy, podľa ktorých sa rímski vojaci dobývajúci naše územia snažili použiť víno na dezinfekciu vody ako prevenciu pred úplavicou.