Nácvik robili záchranári na sedačkovej lanovke v stredisku Dedovka.
"V ideálnych podmienkach to ide celkom plynule, ale potom, keď je zima, vietor, sneženie, ľudia sú vystresovaní, premrznutí, nervózni, každý chce byť evakuovaný medzi prvými, vtedy je to dianie a koordinovanie hektickejšie a náročnejšie," uviedol Matej Pištek z Horskej záchrannej služby Kysuce.
Podľa všeobecne záväzných predpisov sa nácviky takýchto záchranných akcií musia vykonávať na lanovkách turistických stredísk, ktoré sú v celoročnej prevádzke aspoň dvakrát do roka.

Cvičenie evakuácie osôb z osobných horských dopravných zariadení, alebo ľudovo - lanoviek, absolvujú záchranári HZS na Veľkej Rači aj v iných oblastiach vždy pred začiatkom letnej aj zimnej sezóny.
"Keď sa pokazí lanová dráha tak, že technicky ju nie je možné pustiť ani na hlavný a ani na núdzový pohon, musíme do pol hodiny zahájiť a skoordinovať záchrannú akciu podľa vypracovanej metodiky," vysvetlil horský záchranár.
Ak sa teda stane, že lanovka s celkovo viac ako 140 sedačkami zastaví, a technik zhodnotí že nie je v jeho silách v blízkej dobe lanovku spustiť ani pomocou záložných zdrojov, obráti na na horských záchranárov so žiadosťou o evakuáciu osôb.
"V priebehu niekoľkých minút sa začne záchranná akcia a lezecké skupiny zo záchranného tímu začnú s evakuáciou cestujúcich. Na začiatku je potrebné vykonať rýchly monitoringu pasažierov z ktorých sa vyfiltrujú najmä deti, dôchodcovia, tehotné, prípadne zranený, títo majú prioritu. Následne sa záchranné zložky rozdelia do skupín, ktoré sa rozmiestnia po celej dĺžke trate," opisuje postup záchrannej akcie Matej Pištek.

Lezecké dvojice sa cez podperu lanovky dostanú po dopravnom lane až ku sedačkám a pasažierom, odtiaľ vykonávajú pomocou lanových techník a kladiek zlaňovanie cestujúcich priamo zo sedačiek alebo kabínok až na zem. Pozemné skupiny tieto osoby preberajú do svojej starostlivosti, ošetria ich, prípadne zateplia a transportujú.
"Ak je niekto zranený alebo v zlom zdravotnom stave, transportujeme ho na miesto, kde už čaká sanitka, alebo iná zdravotnícka pomoc. Ak sa evakuovaní pasažieri cítia dobre a nie sú zranený, zlyžujú sami na lyžiach po svahu. Akciu musí záchranný tím ukončiť podľa predpisov do tri a pol hodiny," dodal na záver horský záchranár spod Veľkej Rače.
Horská záchranná služba Kysuce patrí pod správu HZS Malá Fatra. Územie, o ktoré sa záchranári starajú, siaha od Makova cez Javorníky po Moravsko-sliezske Beskydy, Kysucké Beskydy až po Kysuckú vrchovinu. Službu si v tejto rozľahlej oblasti delí päť profesionálov a približne dvadsiatka dobrovoľníkov.
