Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) začalo v rámci projektu Partnerské knižnice digitalizovať regionálny týždenník Kysuce.
Podľa Evy Vaškovej z komunikačného oddelenia CVTI SR požiadala o digitalizáciu Kysucká knižnica v Čadci v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).
Riaditeľka Kysuckej knižnice Janka Bírová uviedla, že ide o 60 ročníkov regionálneho týždenníka Kysuce v rozpätí rokov 1960-2020.
"Každý ročník obsahuje v priemere 52 čísiel novín. Týždenník je nenahraditeľným prameňom lokálnych informácií. Sú základom pre regionálnu databázu Kysuckej knižnice. Regionálne bibliografické pracovisko knižnice monitoruje články o hospodárskom, spoločenskom a kultúrnom živote Kysúc. Spracováva ich do regionálnej elektronickej bibliografickej databázy," konkretizovala.

Elektronickú bibliografickú databázu knižnice využívajú vo veľkej miere výskumní pracovníci, redaktori, regionálni historici či spisovatelia. Potrebné informácie získajú aj študenti vysokých škôl, ktorých kvalifikačné práce sú zamerané na regionálne témy. Užitočná je aj pre študentov v rámci stredoškolskej odbornej činnosti. Zaujímavosti z nej čerpajú podľa Bírovej tiež deti zo základných škôl.

Ako ďalej doplnila elektronickú bibliografickú databázu, ktorú knižnica buduje, využívajú vo veľkej miere výskumní pracovníci, redaktori, regionálni historici či spisovatelia. Potrebné informácie tu získajú aj študenti vysokých škôl, ktorých kvalifikačné práce sú zamerané na regionálne témy. Užitočná je aj pre študentov, v rámci stredoškolskej odbornej činnosti. Zaujímavosti z nej čerpajú tiež deti základných škôl. Tie sa o regionálne informácie zaujímajú v súvislosti s regionálnou výchovou.
Periodiká Kysuce ponúkajú pohľad do minulosti Kysuckého regiónu. Z hľadiska tvorby novín a písania reportážnych článkov sa čitateľ dostane k zaujímavým informáciám o živote našich starých rodičov, o rozmere vtedajšieho režimu či každodennom kultúrnom a spoločenskom živote v regióne.
Po zdigitalizovaní periodík si čitateľ môže dohľadať aj články významných regionálnych osobností. Tie svoje články a reportáže v Kysuciach uverejňovali počas celých desiatok rokov.

Z oblasti kultúry a ochrany prírody to boli napríklad Miroslav Golis, Rudolf Gerát a Jaroslav Velička. Spoločenské dianie podrobne zapisoval dlhoročný redaktor Kysúc Ladislav Paštrnák. Ľudovú kultúru a folklór Kysúc prezentovala pravidelnými rubrikami Mária Húšťavová, ale i uznávaní historici Kysuckého múzea v Čadci. Športové podujatia a úspechy kysuckých športovcov pravidelne monitorovali redaktori Milan Čimbora a Rastislav Hajnoš.
Digitálne spracovanie sprístupní verejnosti i články Oskára Dubovického (1919-2009), významnej osobnosti Kysúc, divadelníka, osvetového pracovníka a publicistu, ktorý publikoval pravidelne. V týždenníku Kysuce uverejnil desiatky skutočných príbehov. Odpozoroval ich alebo sám zažil. Jeho diela nesú celonárodné posolstvá a má zmysel zanechať ich tu aj pre ďalšie generácie.
"Význam digitalizácie vidíme predovšetkým v uchovaní významných dokumentov, materiálov a diel. Podieľa sa na zachovaní kultúrneho i regionálneho dedičstva všeobecne. No zároveň reaguje aj na potreby doby. Cieľom sú taktiež lepšie služby vzdelávacích, kultúrnych a informačných inštitúcií," pripomenul Dávid Baranko z oddelenia výpožičných služieb a ochrany fondov CVTI SR.
CVTI SR poskytuje v spolupráci s partnerskými verejnými knižnicami možnosť bezplatnej digitalizácie dokumentov a ich spracovania. V súčasnosti je do projektu Partnerské knižnice zapojených 34 verejných knižníc z celého Slovenska. Každá z nich získala zo strany CVTI SR možnosť digitalizácie dokumentov zo svojich fondov a ponuku sprevádzkovať virtuálnu knižnicu. Dohodu o spolupráci s CVTI SR môžu podľa Vaškovej knižnice uzavrieť na dobu určitú a knižnici ňou nevznikajú žiadne finančné náklady.