V decembri sa študenti Strednej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste zúčastnili svetového šampionátu Horizon Grand Prix v Moskve, pretekov modelov automobilov na diaľkové ovládanie s vodíkovým pohonom. Na štart tejto zaujímavej stredoškolskej súťaže poslalo svoje vlastnoručne zostrojené závodné vozy deväť tímov z piatich štátov sveta.

Zmyslom súťaže je priblížiť stredoškolským študentom vedecko-technologické odbory a nadchnúť ich pre technológie obnoviteľných zdrojov energie. Študenti získavajú teoretické znalosti a potom ich využívajú pri skonštruovaní diaľkovo riadeného pretekárskeho auta s pohonom vodíkovými palivovými článkami. V dnešnej dobe potrebujeme ich kreativitu, vynaliezavosť a schopnosti kritického myslenia viac, ako kedykoľvek predtým.
Pri súťaži môžu uplatniť svoj talent, keď sa učia o environmentálnej udržateľnosti, obnoviteľnej energii a alternatívnych palivách prostredníctvom rôznych vedeckých experimentov.
Bratov Čechov porazili o 250 kôl
Súťaž nebola však len o rýchlosti, ale hlavne o vytrvalosti. Víťaz musel vydržať šesť hodín jazdiť so svojím modelom pretekárskeho auta na vytvorenej dráhe s rôznymi zákrutami, nenabúrať a pri tom urobiť čím viac kôl. V tvrdej konkurencii obsadil prvú priečku domáci tím Atom z Ruska, ktorý za šesť hodín obkrúžil so svojím modelom dráhu 1248-krát. Nezaostali ani študenti z SOŠ Strojníckej v Kysuckom Novom Meste. Tímu 72 Kysuckí Strojníci sa podarilo urobiť 991 kôl. Svojich českých kolegov porazili o viac ako 250 kôl.

Slovenský tím si zaistil finančnú podporu z radu veľkých firiem, ktoré vidia zmysel v rozvoji technického vzdelávania. Veľmi sporadicky sa však darí začleniť program do výučby, hoci sa dotýka množstva aktuálnych tém vzdelávania. Učitelia a žiaci tak nemajú inú možnosť, než projektu venovať hlavne svoj voľný čas.
Získať žiakov pre mimoškolské aktivity nie je jednoduché
Vedúci tímu a zároveň majster odborného výcviku Bohumil Belák má už so súťažou skúsenosti. Tímy, ktorých bol šéfom, sa zúčastnili majstrovstiev sveta už po druhýkrát. A pri tom s autami s vodíkovým pohonom začal experimentovať až v roku 2017.