Ocenenia Klubu fair play Slovenského olympijského výboru sa udeľujú v troch kategóriách: za príkladný čin v duchu fair play, za dlhodobé pôsobenie v duchu fair play a za propagáciu fair play. Najvyšší stupeň ocenení Slovenského olympijského a športového výboru predstavuje Cena Jána Popluhára, ktorá je zároveň i výročným ocenením.
V minulosti boli týmto ocenením odmenení motocyklista Štefan Svitko, futbalová legenda Jozef Jankech aj hokejista Miroslav Šatan.

Vzor mnohých atlétov
Za rok 2021 ju za dlhodobé pôsobenie v duchu fair play získal dlhoročný stredoškolský učiteľ, tréner a rozhodca Vojtech Marcibál.
Cenu mu odovzdal predseda Olympijského klubu Kysuce Jaroslav Klus.
„Vojto Marcibál bol vždy mojím vzorom. Jeho prístup k životu, učiteľskému povolaniu a vôbec k ľuďom je hodný nasledovania. On mi ukázal, že šport je v pravidelnom tréningu,“ povedal predseda Jaroslav Klus.
Vojtech Marcibál sa narodil 5. apríla 1934 v Šaštíne. Je považovaný za nestora atletiky a športu na Kysuciach. Od roku 1966 pracoval ako profesor telesnej výchovy na Strednej všeobecnej škole, neskôr na Gymnáziu v Čadci. Vychoval množstvo svojich nasledovníkov – učiteľov TV a trénerov, ktorí prenášali a prenášajú jeho myšlienky fair – play na svojich zverencov.
„Veľmi si to vážim, chcem sa poďakovať Slovenskému olympijskému výboru. Som rád, že ocenil, ako som sa celý svoj život snažil vštepiť mnohým mojím zverencom hodnoty úprimnosti, vzájomného rešpektu a tvrdej práce. Určite sa necítim ako hviezda, nevnímam to ako športovú trofej, skôr ako spoločenské ocenenie dlhých rokov, ktoré som venoval rozvoju atletiky,“ povedal ocenený Vojtech Marcibál.
Obetavý športovec
Ďalšou jeho významnou črtou, a to jeho najvýznamnejšou, bola jeho ľudskosť, ochota pomôcť každému, svojím kolegom, študentom. Svojho učiteľa telocviku a neskôr kolegu si váži aj bývalý stredoškolský pedagóg Jozef Maják.