Ani sa nenazdáme a pomaly budeme vítať Nový rok. K silvestrovským oslavám a oslavám príchodu Nového roku tradične patrí ohňostroj a rôzne pyrotechnické efekty.
Takmer v každom obchodnom centre ponúkajú zákazníkom prskavky, petardy, či inú zábavnú pyrotechniku. Bezproblémová a ľahká dostupnosť pyrotechniky triedy I. a II., ktorá je sprevádzaná nepriaznivým hlukom, svetlom, dymom, zápachom a pohybom s použitím otvoreného ohňa, niekedy okrem radosti a zábavy prináša so sebou aj bolesť, zranenie a utrpenie.

Nepridávajte robotu lekárom, majú jej nad hlavu
Ak si neviete odoprieť pyrotechniku ani v tomto náročnom období, dbajte na bezpečnosť. Myslite na to, že lekári majú plné ruky práce aj bez zbytočných úrazov spôsobených roztopašnosťou a neodbornou manipuláciou. Nepridávajte im robotu.
Ako uvádza oddelenie požiarnej prevencie Okresného riaditeľstva HaZZ v Čadci, v roku 2021 ku dňu 15.12. manipuláciou s pyrotechnickými výrobkami nevznikol na Kysuciach žiadny požiar.
Predmety ,,zábavnej,, pyrotechniky môžu používať na manipuláciu iba osoby staršie ako 18 rokov s výnimkou niektorých používaných druhov výrobkov stanovené výrobcom sa znižuje veková hranica nad 12 rokov.
Výrobky zábavnej pyrotechniky z hľadiska bezpečnosti sa musia skladovať v uzatvorených nádobách na suchom a chladnom mieste najlepšie s možnosťou uzamykania mimo dosahu detí. Pri zistení nefunkčnosti výrobku tento opakovane nezapaľujeme. Ďalej tieto výrobky nenosíme voľne vo vrecku odevu a po použití ich odhodíme do nádoby s vodou.

Odpaľovať len na voľnom priestranstve
Pyrotechnické výrobky možno použiť len na voľnom priestore, nikdy nie v obytných priestoroch resp. uzatvorenom priestore, alebo na miestach kde by mohol vzniknúť požiar.
Hasiči odporúčajú ľuďom nezapaľovať zábavnú pyrotechniku priamo v ruke a v blízkosti tváre, a tiež neodpaľovať ju v sklenených fľašiach a iných nádobách. Varujú pred vykonávaním neodborných zásahov, a tiež jej opätovným zapaľovaním v prípade, že nevybuchla.
Najviac požiarov tohto druhu vzniká z neodbornej manipulácie s pyrotechnikou, nedbanlivosti a neopatrnosti osôb. Pre požiare obytných priestorov je typické šírenia plameňa s vývinom množstva hustého toxického dymu z horľavých materiálov /nábytok, koberce, záclony, textil/.
Aj prskavky sú nebezpečné
Mnoho rodičov verí, že prskavky sú pre deti bezpečné, ale to jednoducho nie je pravda. Prskavky sú častým dôvodom poranení pyrotechnikou. Prskavky môžu dosahovať teplotu nad 1 000 stupňov. Nebezpečné sú najmä pre deti do 5 rokov, môžu spôsobiť zranenie na pokožke alebo oku. Prskavky môžu rýchlo zapáliť odev a deti si po spadnutí prskaviek môžu popáliť chodidlá.
Pre porovnanie, teplota vznietenia napríklad bavlnenej textílie je 430 až 435 stupňov Celzia. Horiace prskavky sú nebezpečným zápalným zdrojom, schopným pri kontakte s inými horľavými materiálmi používanými v bytoch a domoch iniciovať ich horenie a požiar.

Nepodpáľte si byt ani auto
"Ak zábavná pyrotechnika nevybuchla po zapálení, je potrebné poliať ju dostatočným množstvom vody," uviedlo oddelenie požiarnej prevencie Okresného riaditeľstva HaZZ v Čadci. Zapálenú pyrotechniku HaZZ radí nevyhadzovať z okien, balkónov a terás, pretože by mohol vzniknúť požiar bytu, prípadne požiar zaparkovaných vozidiel. Okrem toho treba zabrániť priamemu kontaktu detí a zvierat s pyrotechnikou.
Použitie pyrotechnických výrobkov sa vykonáva pod dohľadom dospelej zodpovednej osoby. Pri tejto príležitosti, Vám chceme pripomenúť všeobecnú povinnosť ohlásiť, každý vzniknutý požiar na tel. č. 150.
"Dodržaním zásad o používaní výrobkov sa tak vyhneme mnohým problémom, ktoré si zvlášť počas Vianočných sviatkov nepraje mať nikto z nás. Okrem neodborného zaobchádzania zohráva veľkú úlohu pri týchto zraneniach aj zvýšená konzumácia alkoholu. Stačí pritom nepiť alebo piť s mierou,"dodáva na záver Roman Jakubík z OR HaZZ v Čadci.
Čo by sme mali vedieť pri nákupe predmetov zábavnej pyrotechniky.
- pyrotechnické výrobky možno predávať len v predajniach s vytvorenými podmienkami predaja a skladovania týchto výrobkov s osobitným oprávnením predajcu
- každý pyrotechnický výrobok musí mať označenie výrobcu, ktorý musí byť držiteľom platného oprávnenia vyrábať pyrotechnické výrobky
- výrobca musí byť držiteľom dokladov o vykonaní kontrolných skúšok od štátnej skúšobne na jednotlivé druhy výrobkov
- pyrotechnické výrobky musia mať návod na použitie v slovenskom jazyku s určeným stupňom nebezpečenstva /bez návodu nie je zabezpečená ich kvalita a bezpečnosť, zákaz ich predaja/
- výrobky musia byť chránené v pôvodnom balení bez zjavného poškodenia s dátumom výroby a spotreby
- výrobca alebo distribútor musí predajcom vykonať školenie o odbornej manipulácii s výrobkami zábavnej pyrotechniky
