Jablunkovské šance sú unikátnym pevnostným systémom, ktorý v minulosti chránil cestu vedúcu cez Jablunkovský priesmyk zanechal svoje najstaršie stopy aj na Kysuciach.
Pozostatky uvedeného systému sa nachádzajú v súčasnosti na území Slovenska, Česka a Poľska a vďaka dostupným písomným prameňom a historickým mapám vieme, že ho tvorilo celkovo 18 objektov. Z celkového počtu je dnes možné identifikovať v teréne 8 objektov. Jablunkovské šance boli budované v období od prvej polovice 16. storočia do druhej polovice 17. storočia.
Jablunkovské šance chránili a kontrolovali cestu, ktorá prepájala Uhorsko s Tešínskym Sliezskom pred osmanskými Turkami a svoju úlohu zohrali aj v časoch protihabsburských povstaní.
Medzi najvýznamnejšie časti pevnostného systému považujeme Staré šance, Veľké šance (inak i Jablunkovské, Nové šance), Hrčava (v literatúre i Hertzava, Hertiva) a Malé šance (známe tiež ako Javořinské šance). Jablunkovské šance sú zachytené aj na mapách I. a II. vojenského mapovania.

Staré šance vo Svrčinovci
Staré šance v katastri obce Svrčinovec sú najstaršou časťou pevnostného systému, ktorý sa zároveň nachádza na území dnešných Kysúc. Pevnosť sa nachádza v nadmorskej výške cca 630 metrov a písomné zdroje ju uvádzajú v roku 1578. Avšak predpokladá sa, že vznikla skôr.
Pevnosť má pôdorys v tvare štvorca, z ktorého vystupujú obranné prvky, tzv. bastióny. Staré šance boli obohnané z dôvodu obranyschopnosti hlineným valom, priekopou a predpokladá sa, že i palisádou. Pevnosť pravdepodobne disponovala ubytovacími jednotkami pre posádku. Z archeologického výskumu Starých šancí sa dochovali fragmenty kachlíc a fajok.
Lokalitu sme navštívili v apríli 2021. I v súčasnosti je plocha pevnosti dobre rozoznateľná a obohnaná priekopou. Zo Svrčinovca k Starým šancom vedie zelená turistická trasa i cyklotrasa a prístup nie je náročný.
Pevnosti v blízkosti hraníc
Z roku 1621 pochádza zmienka o výstavbe najväčšej pevnosti, ktorá sa dnes nachádza v Českej republike – Mosty u Jablunkova a známa je pod názvom Veľké šance. V roku 2020 tu bolo otvorené návštevnícke centrum.
Ďalšou časťou Jablunkovských šancí bola pevnosť – reduta Hrčava (Česká republika). Jednalo sa o drevozemný objekt menších rozmerov. Vznikla približne v 30. rokoch 17. storočia neďaleko dnešného Trojmedzia.
Malé šance na Čiernom
Malé šance nájdeme v katastri obce Čierne (kopec Valy, cca 570 až 606 m n.m.). Vznikli pravdepodobne v roku 1644 a v roku 1664 boli rozšírené. Zaujímavá je informácia o prítomnosti posádky, ktorú tvorilo 40 mužov (rok 1663). Z roku 1678 sa zachovala informácia o 6 drevených budovách pre posádku, ktoré mali zasklené okná a v interiéri sa nachádzali kachľové pece.

Malé šance pozostávali zo 4 redút, ktoré boli vzájomne prepojené hlineným valom, priekopou a redanmi (obranný prvok v tvare písmena „V“). Celkovo Malé šance predstavovali 1 500 metrov dlhý fortifikačný komplex. Tri reduty – pevnosti majú kosoštvorcový pôdorys o rozmeroch cca 20 x 20 metrov. Štvrtá reduta má tvar osemcípej hviezdice a zameranie z roku 2011 odhaduje jej rozmery na 48 x 56 metrov.
Meranie bolo súčasťou menšieho výskumu v rámci spolupráce Archeologického ústavu SAV v Nitre a Kysuckého múzea v Čadci (projekt Šance – Valy, spoločná história plná tajomstiev). Priekopa, ktorou bola obohnaná mala miestami hĺbku 3 metre. Dochovali sa aj pomenovania jednotlivých redút: Vorposten, Wachthaus, Skovranka a Kleine Schantz. Na lokalite prebiehalo viacero archeologických výskumov, počas ktorých boli objavné úlomky kachlíc, fajok a keramiky.
Lokalitu sme navštívili v mesiaci október 2021, konkrétne jednu z redút a hviezdicovú redutu. Prístup je nenáročný a možný z vlakovej zastávky Čierne pri Čadci a pokračovať po modrej turistickej trase (vedie pod Most Valy). Ďalej je potrebné odkloniť sa z modrej trasy (nepokračovať na Trojmedzie) a pokračovať súčasne s diaľnicou po asfaltovej ceste.
Priamo nad cestou (cca 606 m n.m.) sa nachádza medzi porastom jedna reduta. Ak budete pokračovať na koniec cesty, nájdete i hviezdicovú redutu, ktorú nemožno prehliadnuť v teréne (smer východ). Ďalšie reduty sa nachádzajú na kopci Valy – smerom k obci Čierne. Výstavba diaľnice spôsobila, že lokalita Malých šancí je rozdelená na dve časti (2 reduty a 2 reduty, z toho jedna hviezdicová). Podstatné časti opevnenia neboli výstavbou diaľnice porušené.
Jablunkovské šance pozostávali i z ďalších menších, zemných pevnôstok – redút, napr.: Hajducké šance, Volské šance (Poľsko), Sťaté šance, Dolina (Česko) a ďalšie. Pozostatky jednej, menšej reduty sa nám zachovali aj pri Čadci - Milošová, časť Nižné Megoňky. V novembri 2021 sme túto redutu navštívili. Pevnôstka má kosoštvorcový tvar a v teréne sa dajú pozorovať priekopy a valy.
Zánik a rozobratie obyvateľmi
Jablunkovské šance postupne strácali na význame. Pevnosti neboli naďalej schopné odolať novým bojovým taktikám i rozvíjajúcej sa vojenskej technike. Protihabsburské povstanie bolo potlačené a pominula i turecká hrozba. Údržba pevností bola príliš drahá a vojaci postupne opúšťali pevnosti, ktoré v priebehu 18. storočia začali chátrať.
V roku 1848 opustila posádka aj poslednú – najväčšiu pevnosť. Následne boli Veľké šance obyvateľmi z okolia rozobrané a materiál využitý pri stavbe vlastných objektov.
Na záver si dovolím upozorniť, že jednotlivé lokality – časti pevnostného systému sú archeologické lokality a akákoľvek neodborná činnosť (detektor, výkopy) na nich je trestná.

Informácie a vlastné fotografie o Jablunkovských šancoch som publikoval aj na sociálnej sieti Facebook. Ak máte radi našu históriu – radi Vás uvítame v skupine Kysuce – história a archeológia Kysúc.
Zdroj informácií:
Malé šance a valy v Čiernom. Príspevok k poznaniu pevnostného systému Jablunkovského priesmyku. Marek Vojteček. Arhceologický ústav SAV. Nitra. Archaeologia historica 41, 2, 2016, str.195 – 209.
Šance – Valy Common Heritage. Jablunkovské šance systém opevnení na území troch štátov. Peter Bednár – Zuzana Poláková – Marek Vojteček, Archeologický ústav SAV v Nitre.
Novoveké opevnenia na území Oravy a Kysúc. Kysucké múzeum v Čadci a Oravské múzeum v Dolnom Kubíne. 2014. Mgr. Danka Majerčíková. Archeologický výskum šancí na Kysuciach, str. 116 – 133.
Svrčinovec: Monografia obce. Martin Turóci a kolektív. Kysucké múzeum v Čadci a obec Svrčinovec. 2018.
Kysucký múzejník 1/2020. Ročník 1. Elektronický populárno-vedecký časopis Kysuckého múzea v Čadci. Mgr. Martin Turóci, PhD. Jablunkovské šance na mapách Prvého vojenského mapovania (1. časť, str. 32 – 37).
Kysucký múzejník 2/2020. Ročník 1. Elektronický populárno-vedecký časopis Kysuckého múzea v Čadci. Mgr. Martin Turóci, PhD. Jablunkovské šance na mapách Prvého vojenského mapovania (2. časť, str. 30 – 35).
Autor: Peter Kvasnica