„Neklamať ľuďom o tom, že tu pomôže nejaké kozmetické dopravné oparenie, a hovoriť im pravdu o tom, že keď sa chcú vyhnúť zdržaniu, tak si musia vybrať inú trasu a obísť to cez Lutiše, Semeteš alebo Makov. Prinajmenšom zariadiť, aby nezavádzali v dopravných servisoch, že doba zdržania je nejakých smiešnych 10 minút, ale jasne upozorniť, že ide o hodinové zdržanie a odporučiť obchádzku,“ hovorí rázne Anton Tkáčik, starosta obce Radoľa, v ktorej katastri leží kritická križovatka na ceste I/11.
Vymenúva jednu z mála možností, ako zvládnuť najbližšie roky mimoriadne frekventovanej premávky v úseku medzi Čadcou a Žilinou.

Prvé veľké skúšky čakajú Kysučanov už v roku 2022. Výstavba diaľničného privádzača, ale najmä rekonštrukcie mostov v Radoli a v Kysuckom Lieskovci, ktoré sú už roky v katastrofálnom stave, sú dôvodom na obavu. Doprava na Kysuciach môže skutočne kolabovať.
„Tridsaťtisíc motorových vozidiel, z toho približne tretinu kamiónov, nie je možné vmestiť na dvojprúdovú cestu a už vôbec nie, keď sú na tej ceste križovatky s významným priečnym dopravným prúdom. Jediné naozajstné riešenie je diaľnica,“ dopĺňa starosta.
Hrozbou skúsenosti z Vrania
Kolaps na ceste I/11 predpovedajú aj skúsenosti z minuloročných opráv premostení vo Vraní. Hoci tie neležia priamo na vyťaženej ceste, vodiči museli niekoľko týždňov strpieť aj vyše hodinové kolóny.