Synagóga a židovský cintorín v Turzovke
V rokoch 1895 až 1898 bola v Turzovke postavená židovská synagóga a škola. Synagóga bola asanovaná po skončení 2. svetovej vojny. Objekt stál na rohu súčasných ulíc Jašikova - Nádražná. V súčasnosti sa tu nachádza obchodné stredisko u Hranca, pred ktoré umiestnilo mesto pamätnú tabuľa s odkazom na synagógu.
Pri výstavbe synagógy vznikol pravdepodobne aj židovský cintorín, ktorý je situovaný neďaleko centra mesta – smer Rekreačné stredisko Bukovina. Židovský cintorín je zdevastovaný, zarastený, miestami až neprístupný. Zostalo z neho niekoľko náhrobkov a pozostatky oplotenia. Náhrobky nesú zrejme známky úmyselného poškodenia.

Podľa daňového súpisu židovského obyvateľstva Trenčianskej župy z roku 1746 žili v Turzovke 2 židovské rodiny. Kanonická vizitácia zo 06. septembra 1798 uvádza, že v turzovskej farnosti žilo 36 obyvateľov židovského náboženstva. Počet obyvateľov židovskej náboženskej obce v roku 1828 bol 150 a v roku 1880 sa zvýšil na 163. V polovici 19. storočia žilo v Turzovke 150 Židov.
Židovský cintorín v obci Vysoká nad Kysucou, časť Nižný Kelčov
Ďalší židovský cintorín na Kysuciach sa nachádza vo Vysokej nad Kysucou, časť Nižný Kelčov. Prístup na cintorín nie je náročný. Cesta vedie okolo rodinných domov a ďalej lúkou s miernym stúpaním. Ako orientačný bod slúži dvojkríž na kopci. Cintorín sa nachádza na pravej strane v lesíku. Na lokalite nájdeme viacero náhrobkov, ktoré sú zarastené vo vysokej tráve.
V roku 1790 sa vo Vysokej nad Kysucou spomína komunita 13 Židov. Tento počet sa postupne zvyšoval a v polovici 19. storočia ich v obci žilo cca 50.
V minulosti sa v obci nachádzala i židovská synagóga, ktorá v súčasnosti už neexistuje. Na jej mieste stojí rodinný dom.

Židovský cintorín v Starej Bystrici
Bystrická dolina bola domovom židovskej komunity vyše dvesto rokov a jej obyvateľstvo vybudovalo svoje miesto posledného odpočinku i v Starej Bystrici.
Pomerne veľký cintorín vznikol pravdepodobne v 18. storočí a bol ohradený kamenným múrom. Počas II. svetovej vojny bol poničený viacerými granátmi. Časť hrobov s náhrobkami sa nachádza na kopci nad domami. Ďalšie náhrobky (zrejme tie staršie) sú roztrúsené na svahu pod kopcom. Mnohé sú zarastené v lesnom poraste. Pri vstupe na cintorín sa nachádzajú kamenné zvyšky - pravdepodobne obdoba domu smútku.
Lokalita židovského cintorína: na začiatku obce (smer z Klubiny) nad rodinnými domami v časti Bartkovci. Prístup vedie spevnenou – poľnou cestou a je nenáročný.
V minulosti sa v Starej Bystrici nachádzala i synagóga. Na jej mieste dnes stojí bytový dom. Obec Stará Bystrica má vypracovaný projekt obnovy židovského cintorína. Židovské cintoríny na Kysuciach nájdeme aj v Čadci a Kysuckom Novom Meste.
Zdroje:
Žilina Gallery a informačné tabule mesta Turzovka.
Autor: Peter Kvasnica