KYSUCE. Reštauračné zariadenia sú otvorené už takmer dva týždne. Keď sa ich majitelia dozvedeli, že kapacita bude limitovaná polovičným počtom a navyše v režime OP, niektorí sa rozhodli ani neotvoriť. Z desiatich reštaurácií, ktoré sme na Kysuciach oslovili, takmer polovica ostala len pri prevádzke výdajného okienka a rozvoze jedál.
„Návštevníkov je málo, vracajú sa len veľmi opatrne. To sa odráža aj na tržbách, ktoré ani zďaleka nedosahujú takú úroveň, ako pred pandémiou. Ľudia ako keby spohodlneli, radšej si jedlo nechajú priviezť. Aj keď sme sa rozhodli priestory otvoriť, rozvoz jedál a výdaj tvorí v našej reštaurácii viac ako 80 percent tržieb. Nebyť toho, môžeme zavrieť úplne,“ povedala majiteľka čadčianskej reštaurácie Fénix Barbora Pokrývková.

Húfy ľudí v reštaurácii nenájdete
Koronakríza zmenila návyky stravníkov od základu. Nútený predaj cez výdajné okienko primäl ľudí nájsť si pre konzumáciu jedál iné alternatívy. Mnohí si pripravovali jedlá doma, ďalší si obedové menu len vyzdvihli a zjedli priamo na pracovisku. Zmenám sa prispôsobili aj majitelia prevádzok.
Personál obmedzili na minimum, skrátili otváracie hodiny, aby aspoň trochu vykryli straty spôsobené uzatvorením svojich podnikov. Húfny nárast však nezaznamenali ani po ich opätovnom otvorení.
Navyše, prevádzkarom sa zvýšili náklady, najmä kvôli rastúcim cenám energií. Tie tvoria spolu s nákupom surovín najväčšiu položku nákladov.
“Návštevníkov je málo, vracajú sa len veľmi opatrne. To sa odráža aj na tržbách.
„
„Ľudia si na otvorenie reštaurácií zvykajú veľmi pomaly,“ potvrdil aj Marcel Mikovčák z turzovskej reštaurácie Artemis.
„Nárast tržieb sme zatiaľ nezaznamenali. Doposiaľ sme obedové menu vydávali len cez okienko v obaloch. Po otvorení sa klientela rozdelila, niektorí sa naobedujú v reštaurácii, ďalšia časť si vezme stravu so sebou. Tá časť, ktorá obeduje v reštaurácii, je menšia v porovnaní s tými, ktorí si jedlo vezmú so sebou. Uvidíme, aký bude ďalší vývoj,“ povedal majiteľ reštaurácie.