Dobrovoľný hasičský zbor obce (DHZO) Stará Bystrica je pod vedením veliteľa Pavla Križku od roku 2017. V roku 2021 absolvoval 91 výjazdov. V 80 prípadoch išlo o technický zásah, zasahovali aj pri štyroch požiaroch, privolaní boli k dvom povodňovým situáciám, jedenkrát pátrali po nezvestnej osobe a štyrikrát bojovali o život človeka pri zástave srdca. Bez nároku na odmenu odpracovali 746 hodín.
Najnáročnejší zásah si odkrútili vo Vychylovke, kde horelo veľké humno, neobývaný rodinný dom a v tesnej blízkosti druhý – obývaný dom.
„Bolo to 1. apríla o 13.48 hod. Jeden kamarát mi volal, čo sa deje. Neváhal som ani chvíľku a vyhlásil som jednotke poplach. O 13.53 hod. sme už vyrážali s Tatrou 148 posádka 1+2 a s Iveco Daily s posádkou v zložení 1+3. Po príchode na miesto a pohľade na tú skazu sa nám adrenalín v žilách riadne rozprúdil,“ spomína na šľahajúce plamene Pavol Križka, veliteľ hasičov zo Starej Bystrice.

Zásah okamžite nahlásil na operačné stredisko krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OS KR HaZZ), žiadal aj o posilnenie techniky.
„Po príchode príslušníkov HaZZ sa nám troška uľavilo, no roboty sme tam mali aj tak dosť. Vodu nám vozili kyvadlovo z Novej Bystrice, nakoľko Vychylovka ani dnes nemá štátnu vodu a ani hydrantovú sieť. Aj preto bolo povolaných veľa profesionálnych a dobrovoľných hasičov, konkrétne HaZZ Čadca, HaZZ Kysucké Nove Mesto, Záchranná brigáda HaZZ Žilina, DHZO Vychylovka, Nová Bystrica, Stará Bystrica, Krásno nad Kysucou a Oravská Lesná. V zásahu bolo spolu okolo desať cisterien plus Iveco. Spoločnými silami sa hasičom podarilo zachrániť obývaný rodinný dom.
Barel v polmetrovom prúde vody
Ďalšia zaujímavá situácia nastala v posledný augustový deň. Pavol Križka dostal o 22.11 hod. hovor zo skanzenu vo Vychylovke. Areál Múzea kysuckej dediny zatápala voda.
„O 12 minút neskôr sme už sedeli v autách a vyrazili sme na pomoc. Po príchode na miesto sme zistili, že potok, ktorý preteká popod cestu, je upchatý a všetka voda z koryta potoka sa vyliala na cestu a začala vytápať novú budovu železničnej staničky,“ objasňuje.
Spolu s privolanými posilami zvolili taktiku odrazenia vody naspäť do koryta rieky. Použili povodňový barel a vyskúšali niečo nevídané.