Situácia na Kysuciach sa s príchodom variantu Omicron rapídne zhoršuje. V karanténe sú stovky žiakov, ktorí nie sú nakazení, no boli v kontakte so svojim pozitívnym spolužiakom, prípadne pedagógom.
Ak sa v triede vyskytne jediný infikovaný žiak, do karantény putuje celá trieda aj rodičia žiakov. Tí by mali s deťmi ostať doma a ak majú nárok, prihlásiť sa na pandemickú OČR. Toto pravidlo, podľa ktorého musia po odhalení pozitívneho v triede zastaviť prezenčné vyučovanie pre celú triedu, má ochrániť ostatné deti, aby sa nákaza ďalej nešírila a nemuseli uzavrieť vyučovanie v celej škole. Školské zariadenia postupujú podľa pre nich záväzného usmernenia MŠ SR, tzv. školského semaforu.

"Vzhľadom na výsledky sekvenácie vybratých pozitívnych vzoriek sa prcdpokladá, že variant Omikron už prevažuje nad variantom Delta. Keďže variant Omikron je viacnásobne infekčnejší ako Delta, treba predpokladať, že počet pozitívnych a karantenizovaných osôb bude rásť, a vzhľadom na nízku zaočkovanosť obyvateľov okresov Čadca a KNM je predpoklad výrazného navýšenia počtu pozitívnych osôb," uviedla hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Čadci Xénia Lukáčová.
Karanténa už len 5 dní
Školy budú zatiaľ naďalej fungovať ako doteraz. Ministerstvo školstva v utorok vydalo novú verziu školského semaforu, ktorým sa počas pandémie riadia. Karanténa aj izolácia sa podľa semafora skrátili na päť dní.
Spolužiaci nakazeného sa po ich uplynutí môžu vrátiť do školy, ak sa u nich v posledný deň izolácie neobjavil ani jeden príznak ochorenia. Karanténu ukončuje žiakovi pediater. Z dôvodu päťdňovej karantény sa čísla veľmi rýchlo menia.
S deťmi do 11 rokov musí podľa zákona zostať doma rodič bez ohľadu na to, či sú choré, alebo zdravé. Sociálna poisťovňa im automatický priznáva nárok na pandemické ošetrovné. Zamestnávatelia tak budú mať zvýšené výpadky rodičov neinfikovaných detí na pracoviskách, hoci po novom budú chýbať len jeden pracovný týždeň namiesto dvoch. Ak má dieťa 11 až 16 rokov a je choré, rodič sa tiež môže rozhodnúť, že zostane doma. V takom prípade vypadne z práce ešte viac ľudí.

Počet žiakov na dištančnom vzdelávaní stúpa
Podľa informácií poskytnutých Ministerstvom školstva Slovenskej republiky má pozitivita v základných a stredných školách má aj v našom regióne stúpajúcu tendenciu. K 11. januáru bolo na Kysuciach v dištančnom vzdelávaní len 1,4% žiakov, 0,3% žiakov v karanténe a 0,25% tried v dištančnom vzdelávaní. 18. januára počet žiakov na dištančnom vzdelávaní stúpol na 6,8% a 25. januára to už bolo dokonca 23,3%.