Tohtoročná zima je ako na hojdačke. Akoby sa nevedela rozhodnúť, či si má obliecť šaty zo snehovo-bielej prikrývky. Keďže sa zasa na chvíľku na kysuckých kopcoch objavil sneh, mnohí športovci sa ho snažia vychutnať naplno. S trasami upravenými pre bežkárov sa roztrhlo vrece. Prinášame vám prehľad bežkárskych trás na Kysuciach.
Menej náročné trasy
Ak patríte medzi bežkárov – začiatočníkov, prípadne máte radšej pohyb po rovinatejšom teréne bez extrémnej námahy je pre vás Bystrická cyklomagistrála ako stvorená. Stopa je upravená po celej dĺžke od Krásna nad Kysucou až po Novú Bystricu. Trať je nenáročná, bez prudkého stúpania, vhodná aj pre začiatočníkov. Vedie popri rieke Bystrica okrajom lesa. Jej dĺžka od Krásna nad Kysucou po Novú Bystricu je okolo 20 kilometrov.
V Krásne nad Kysucou majú okrem úseku Bystrickej cyklomagistrály strojovo upravené úseky cyklotrás smerom do Oščadnice a smerom do Dunajova.
Menej náročné bežkovanie si môžete vyskúšať na okruhoch v niektorých obciach. V Starej Bystrici je pre bežkárov upravený okruh na dedinskom poli od Tréningového centra Potôčky po časť Královia. V Kysuckom Novom Meste je strojovo upravený 16 kilometvý okruh v časti Škorčie.
Verejný bežecký areál v SKI Skalité Serafínov je dostupný do 21. hodiny. Má 1,2 kilometra, úsek je osvetlený. V najbližších dňoch sa má upravovať Medzinárodná stopa zdravia.

Na bežkách do prírody
Krásne bežecké trasy uprostred prírody, občas aj s väčším stúpaním, sú v obci Oščadnica. Jedna trasa vedie z Nižného konca od betonárky smerom k rozhľadni pod Kalinovským vrchom a potom cez Úpratiská k chatám na Veľkej Rači. Druhá upravená bežkárska trasa má začiatok pri Kysuckej galérii smerom na Dielnice – Čadečku a Podjavorské s odbočením na Breziny.
Mnoho bežkárov vyhľadáva Beskydsko – Javornícku lyžiarsku bežeckú magistrálu. Jej hlavná trasa vedie pohorím Javorníkov a má dĺžku okolo 50 kilometrov. V súčasnosti sú strojovo upravené úseky Husárik – Petránky a Melocík – Kasárne – Stratenec.
O bežkársku trať v Čadečke sa príkladne starajú dobrovoľníci. K dispozícii tu je viacero okruhov, celková dĺžka trate je 21 kilometrov. Podľa informácií získaných od jedného z dobrovoľníkov je trať upravovaná pravidelne, jednotlivé okruhy sú označené. Úprava trate im zaberie zhruba tri hodiny. Okrem svojho času investujú dobrovoľníci do prípravy trate aj financie na pohonné hmoty a podobne. Dobrovoľne prispieť na údržbu je možné do pokladničky umiestnenej na budove Krčmy Múzeum.
