Štvrtok, 1. jún, 2023 | Meniny má Žaneta

Kysuckí starostovia a primátori protestovali proti nezáujmu vlády i prijímanej legislatíve

ZMOS tvrdí, že aj napriek zložitej epidemiologickej situácii je to z dôvodu dlhodobej neprínosnej komunikácie jediná možnosť, ako vstúpiť do procesov prijímania zákonov.

ZMO Kysúc na proteste v BratislaveZMO Kysúc na proteste v Bratislave (Zdroj: archív autora)

Na neadekvátnu komunikáciu štátnej exekutívy a chýbajúce odpovede na požiadavky miest a obcí upozornilo Združenie miest a obcí Slovenska stredajším protestom pred Úradom vlády SR na Námestí slobody v Bratislave. Zúčastnili sa ho aj zástupcovia Združenia mies a obcí Kysúc, ktorí zároveň požadujú stiahnuť, respektíve zrušiť legislatívu, ktorá podľa nich ohrozuje fungovanie samospráv a zhoršuje život ich obyvateľov. Neexistuje podľa nich skutočná komunikácia medzi štátom a samosprávami. Štát nechal obce a mestá pred dverami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Primátor mesta Krásno nad Kysucou Jozef Grapa hovorí, že dôvodov bolo viacero, už dlhšiu dobu sa kumulovali ďalšie a ďalšie.

ZMOS nechce politizovať tieto problémy, ale chce ich riešiť. Radikálnejšie návrhy sú, že ZMOS prestane vykonávať niektoré úlohy, ktoré robí pre štát a tým by bola ochromená celá krajina.

Jozef Grapa, primátor Krásna nad Kysucou

"Samospráva sa dlhodobo snažila problémy komunikovať, prípadne ich napraviť, aby ich čo najmenej pociťovali občania v mestách a obciach. V poslednej dobe už vypuklo rezonovali problémy, ktoré štát prenáša na samosprávy, finančne ich čoraz viac zaťažuje a pri schvaľovaní legislatívy neberie pripomienky od samospráv na vedomie. Veľkým problémom je nárast cien a energií, ktoré musí samospráva sanovať zo svojho rozpočtu. Štát neprijíma žiadne opatrenia, ktoré by pomohli občanom v našich mestách a obciach," krúti hlavou Jozef Grapa.

V stavebnom zákone o nás bez nás

Zástupcovia miest a obcí konkrétne poukazujú najmä na nový stavebný zákon, ktorý je pre nich neprijateľný z viacerých dôvodov. Ako uviedla starostka obce Povina Alena Dudeková, v novom znení zákon zobral kompetenciu samosprávam rozhodovať o svojom vlastnom území. Zákon okliešťuje kompetencie samospráv, ale výrazne znižuje aj právne možnosti občanov ako účastníkov stavebného konania.

SkryťVypnúť reklamu

"Skrátili sa lehoty na pripomienkovanie na 15 dní, nový zákon nerieši odstraňovanie čiernych stavieb, zákon je postavený na elektronizácií, čiže aj doručovanie je elektronické. Čo s miestami, kde občania nemajú internet, stavby sa schvália bez ich vedomia? Takýto návrh je v rozpore s realitou a so zdravým rozumom, v rozpore s Ústavou a ochranou práv tých najzraniteľnejších ľudí. Ako si taký dôchodca dokáže elektronicky vybaviť povolenie na plot či chatku?" pýta sa starostka.

Jozef Grapa dodáva, že veľkým problémom je i príprava stavebného zákona, ktorá umožňuje developerom stavať bez toho, aby mestá a obce mali dôležité regulátory v rukách. Odoberá právomoc občanom sa zúčastňovať na tomto procese, ktoré by vedeli ovplyvniť , či tam bude developerský projekt stáť alebo nie.

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze pre súkromné školy z rozpočtu miest a obcí

Starostovia a primátori odmietajú tiež aktualizované financovanie neverejných škôl a školských zariadení, žiadajú tiež o zmenu spôsobu financovania sociálnych služieb.

Novela zákona je porušením finančnej nezávislosti samospráv a dochádza ňou k nabúraniu princípov fiškálnej decentrlizácie.

Alena Dudeková, starostka obce Povina

"Novela zákona bola schválená v čase, kedy ešte bolo možné podať pripomienky, medzirezortné pripomienkové konanie nebolo nikdy vyhodnotené, finančné dopady na samosprávy neboli vyčíslené a zákon vošiel do platnosti už v čase, kedy mali samosprávy už schválené rozpočty. Novela zákona je porušením finančnej nezávislosti samospráv a dochádza ňou k nabúraniu princípov fiškálnej decentrlizácie," vysvetľuje Dudeková a dodáva, že problém vidí aj v sociálnej oblasti. "Novela prikazuje uzatvorenie občianskoprávneho vzťahu medzi obcou a neverejným poskytovateľom, čo odporuje samotnému Občianskemu zákonníku a aktu dobrovoľnosti," hovorí.

"Súkromným školám na území mesta, obce musíme platiť 100% normatívu, aj napriek tomu, že si sami vyberajú školné a iné poplatky, čo naše školy nemôžu. Súkromné sociálne zariadenia si presadili, že mesto či obec im musí prispievať na túto službu bez toho, že si ju objednali," dopĺňa primátor Krásna nad Kysucou.

"Na základe našich vlastných skúseností otvorene konštatujeme, že legislatívny postup je neraz v nesúlade s legislatívnymi pravidlami a sociálny dialóg je sprevádzaný ľahkovážnym prístupom zo strany kompetentných," kritizoval postup prijímania novej legislatívy bez ohľadu na dosah, ktorý bude mať pre samosprávy, predseda ZMOS-u a primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger.

Zmos spustí petičnú akciu

Po proteste šiel Zmos s požiadavkami za predsedom vlády, zúčastnili sa aj rokovania poslaneckého klubu. V prípade, že nebudú akceptované pripomienky samospráv, ktoré vychádzajú z reality, príde ďalší protest všetkých samospráv, do úvahy sa berie i petícia.

„Predsedovi vlády a predsedovi parlamentu dávame na stôl presné argumenty a dôvody, akým spôsobom upraviť a zmeniť túto legislatívu,“ ozrejmuje riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák, podľa ktorého je potrebné riešiť aj nedostatočnú komunikáciu zo strany vlády na úrovni tripartity. „Je absurdné ísť do pripomienkového konania, nemať výsledky vyhodnotenia pripomienok a už je zákon schválený,“ dodáva Kaliňák.

Vyhraj voľby, môžeš všetko

Jozef Grapa ďalej uvádza že by mohol menovať veľa ďalších dôvodov, ktoré vyhnali primátorov a starostov na protest, aby poukázali na to, že nikdy doteraz sa takto k samospráve nepristupovalo. Starostovia a primátori veľakrát naprávali chyby, ktoré boli rozhodnutím vlády SR napr. pri celoplošnom testovaní, či opatrení v rámci Covidu.

"Chceme poukázať na to, že samospráva má najbližšie k občanom a problémy, ktoré ich trápia sa nemôžu riešiť z Bratislavy od zeleného stola, ale aby sme ich mohli prednášať práve zdola. Veľký problém je v tom, že ak samospráva pripomienkuje riešenie niektorých problémov, prípadne prípravu zákonov v legislatívnom procese, vláda bez toho, aby tieto pripomienky brala na vedomie, rozhodne sama. Pritom to v praxi nefunguje, alebo to dopadne na plecia občanov miest a obcí. Niekedy mi to pripadá ako to povestné vyhraj voľby a môžeš všetko bez ohľadu na komunikáciu s ostatnými, ktorých sa to týka," hovorí Grapa.

Ak neuspejú, hrozia kolapsom štátu

Ak ani po tomto protestnom zhromaždení nebude vláda pristupovať k požiadavkám samospráv s patričným rešpektom, samospráva má pripravené ďalšie kroky, ktoré podnikne. Do tohto protestu zapojili traja až štyria zástupcovia za každé regionálne združenie miest a obcí Slovenska, no v nasledujúcom kroku by sa zapojili všetky samosprávy.

"V ZMOS-e je 98% členov z miest a obcí Slovenska. ZMOS nechce politizovať tieto problémy, ale chce ich riešiť. Radikálnejšie návrhy sú, že ZMOS prestane vykonávať niektoré úlohy, ktoré robí pre štát a tým by bola ochromená celá krajina. K tomuto kroku však pristúpi ZMOS iba v nevyhnutnej situácii, lebo sme si vedomý, že štát stojí na dvoch nohách. Tou prvou je vláda so štátnou správou a druhou je samospráva. Nemôže to fungovať oddelene, že jedna noha stále kope to tej druhej a tá to trpezlivo znáša. Keď podkopne vláda a štátna správa tú druhú nohu, môže sa stať, že skolabuje celý štát. Samospráva má najbližšie k občanom a snaží sa ich záujem čo najlepšie zastupovať, o čom svedčí porovnanie dôveryhodnosti samospráv," konštatuje Grapa a dodáva, že v prieskume sa ukázalo, že druhou najdôveryhodnejšou inštitúciou v rámci SR je samospráva.

"Starostovia bez toho, akého sú politického názoru sa snažia čo najzodpovednejšie pristupovať k riešeniu problémov, aby vytvorili čo najlepšie prostredie pre život svojich obyvateľov," uzatvára primátor Krásna nad Kysucou.

Najčítanejšie na My Kysuce

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Obsluha, ktorá vám poradí s autom aj zachráni život
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 4. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 1. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 2. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 3. Orange hokejové talenty priniesli množstvo detskej radosti
 4. Treťou najčastejšou „chorobou“ u detí je zubný kaz
 5. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 6. Študujte v Ostrave odbory s budúcnosťou
 7. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 8. Kolektívne vyjednávania v skupine Chemosvit
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 13 079
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 981
 3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 336
 4. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 819
 5. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 2 444
 6. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 201
 7. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 2 121
 8. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 2 011

Blogy SME

 1. Jan Pražák: Chudáček mamánek
 2. Ľuboš Vodička: Schaubmarov mlyn. Kam v Pezinku, keď prší?
 3. Irena Šimuneková: Leto je za rohom...
 4. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva
 5. Tina Gažovičová: Angela Merkelová - ako zvýhodnili mladú ženu z východu
 6. Věra Tepličková: Keď sa stretnú dve najväčšie hybridné hrozby na jednej obrazovke
 7. Jozef Javurek: Mesto sĺz
 8. Irena Šimuneková: Bralce a Kečka
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 126 252
 2. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 57 558
 3. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 750
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 21 774
 5. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 14 939
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 10 549
 7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 513
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 511
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Medvedica s mláďatami v Povine

Vidieť medveďa už na Kysuciach nie je ničím výnimočným.


17 h
22-ročná žena šoférovala pod vplyvom

Polícia opäť upozorňuje, že alkohol za volant nepatrí.


19 h

Na cestách zažila aj nebezpečné situácie.


20 h

Plánovanej reforme zdravotníctva odborná verejnosť vytýka komplikovanosť a nesystémovosť. Podľa niektorých ju treba rýchlo zmeniť, aby sme sa vyhli problémom.


31. máj

Blogy SME

 1. Jan Pražák: Chudáček mamánek
 2. Ľuboš Vodička: Schaubmarov mlyn. Kam v Pezinku, keď prší?
 3. Irena Šimuneková: Leto je za rohom...
 4. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva
 5. Tina Gažovičová: Angela Merkelová - ako zvýhodnili mladú ženu z východu
 6. Věra Tepličková: Keď sa stretnú dve najväčšie hybridné hrozby na jednej obrazovke
 7. Jozef Javurek: Mesto sĺz
 8. Irena Šimuneková: Bralce a Kečka
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 126 252
 2. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 57 558
 3. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 750
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 21 774
 5. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 14 939
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 10 549
 7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 513
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 511
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu