Prvá februárová sobotapatrila bežkárom. Viac než 150 registrovaných účastníkov a desiatky ďalších individuálnych športovcov prišli absolvovať jubilejný desiaty prechod Beskydsko-Javorníckou lyžiarskou bežeckou magistrálou na Kysuciach. TASR o tom v nedeľu informovala hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Martina Remencová.

Najznámejšia bežecká trasa na Kysuciach je vedená pohorím Javorníkov v nadmorskej výške od 685 po 1 050 m n. m. a ponúka bežkárom nádherné výhľady na okolitú prírodu. Hlavná trasa má dĺžku 50 km a je rozdelená na viaceré čiastkové a pripájacie trasy. Magistrálu realizoval v roku 2012 a od tohto obdobia upravuje Žilinský samosprávny kraj.

Prechod magistrálou sa uskutočnil po ročnej prestávke, ktorú spôsobila pandémia nového koronavírusu. "Sme veľmi radi, že sa nám tento rok podarilo prechod zorganizovať a spolu s milovníkmi tohto zimného športu osláviť okrúhle výročie. Prípravy trvali od Vianoc, čakali sme na vhodné snehové podmienky," priblížila manažérka Krajskej organizácie cestovného ruchu Žilinský turistický kraj Jana Žgravčáková.

Aby organizátori podľa nej zaručili bezpečnosť účastníkov vzhľadom na pretrvávajúcu pandémiu, v spolupráci s regionálnym úradom verejného zdravotníctva navrhli zmeniť hromadný štart na priebežný. Účastníci sa registrovali vopred elektronicky, na prezentáciu na Melocíku prichádzali v 15-minútových intervaloch v obmedzenom počte.
Krajská samospráva zabezpečila pre bežkárov bezplatnú autobusovú dopravu zo Žiliny a Čadce. Účastníci dostali okrem iného i pamätný list a mapy bežeckých tratí Žilinského kraja. Na prechode sa zúčastnilo 150 registrovaných účastníkov, organizátori predpokladajú, že na trati mohlo byť až 250 bežkárov každého veku.

"ŽSK upravuje stopu z Makova - Kasární až na Husárik v Čadci. Slovenská stopa sa na Kasárňach napojí na českú. Vytvára tak prepojenie oboch republík po hrebeni Javorníkov v celkovej dĺžke asi 60 kilometrov," pripomenula Remencová.
Ešte na jeseň minulého roka podľa nej podpísala krajská samospráva s Občianskym združením Husárik memorandum o spolupráci, prostredníctvom ktorého je správa a údržba magistrály v úseku od Čadce efektívnejšia a dôkladnejšia, a to počas celého roka.

Na trase sa nachádza viacero zaujímavostí, ktoré sú jej príjemným spestrením. Sú to predovšetkým rozhľadne, ktoré sú postavené z prírodných materiálov dreva a kameňa – Rozhľadňa na Marťakovom kopci nad osadou Petránky, Mikovčákova rozhľadňa na Kamenitom, Rozhľadňa Luby a Rozhľadňa Stratenec nad Makovom. Celkovú atmosféru dotvárajú umelecké objekty v rámci galérie v prírode, ktoré vytvorili umelci z regiónov Kysuce a Horné Považie.
Terén trasy nie je jednotvárny - striedavo vedie po horských lúkach s rozptýleným osídlením, menšími lesmi a hrebeňom pohoria. Ponúka rovinaté úseky i prudké zjazdy a stúpania. Značenie je bezproblémové (informačné stĺpy so smerovníkmi, prípadne oranžová pásová značka), avšak turistická mapa, alebo GPS navigácia môže byť dobrým pomocníkom pri plánovaní trasy.