Hoci je február mesiacom chladu a má najmenej dní v roku, je symbolom končiacej sa zimy, predlžujúcich sa dní a čakania na jar. Je časom veselých fašiangov a karnevalov, ktoré poskytujú zábavu, preto Kysucké múzeum, organizácia v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja aj počas tohto mesiaca pripravilo pre svojich návštevníkov nielen zaujímavé výstavy, online program, ale aj prvé tohtoročné podujatie.
Fašiangový sprievod Múzeom kysuckej dediny vo Vychylovke
Keď sa povie Fašiangy, ľuďom sa vybavia hlavne pestrofarebné masky, fašiangový sprievod alebo napríklad karneval. Len málo z nich však tuší, s akými tradíciami, zvykmi a jedlami sa, ako sviatok jedla spájajú.
"Preto sme na nedeľu 27. februára pripravili v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke podujatie s názvom Fašiangy sa krátia už sa nenavrátia. Návštevníci sa môžu tešiť na fašiangový sprievod masiek, zábavu, hudbu, na tradičné pochovanie basy a samozrejme aj na remeselníkov," uviedla Miroslava Jančulová z Kysuckého múzea.
Čarodejnícky svet aj Retrocom

Fenomén Harryho Pottera v Kaštieli Radoľa zaznamenal obrovský úspech, preto sa všetky deti, ale aj jeho priaznivci môžu tešiť, aj tento mesiac na zaujímavú stavebnicu LEGO, majestátny Rokfortský hrad, Astronomickú vežu, Tajomnu komnatu, Zúrivú vŕbu, ale i ďalšie predmety z čarodejníckeho sveta.
"Kaštieľ Radoľa okrem stálych expozícií ako Svet dávnych predkov, Meštianske bývanie či 695 rokov – cesta dejinami, ponúka výstavu Retrocom 2.0. , vďaka ktorej si budú môcť pamätníci nostalgicky zaspomínať na značky ako DIDAKTIK GAMA, DIDAKTIK M, MATO, PMD 85, TESLA, PP 01, PP 06, SUPER MARIO BROS, zatiaľ, čo ich deti zrejme nebudú veriť vlastným očiam," povedala Jančulová.
Do konca mesiaca zostáva ešte v ponuke aj výstava v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV o spôsobe života vidieckeho obyvateľstva na severozápadnom Slovensku v období stredoveku, prezentujúca hmotnú kultúru stredovekej dediny a nálezy z archeologických výskumov.
V Krásne lovci mamutov aj palatín
Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou počas februára pozýva všetkých na prechádzku dejinami Kysúc od najstarších lovcov mamutov cez vek Juraja Turzu až po storočie kozmických letov.
"Tento nevšedný príbeh Kysuckej Odysey návštevníkom okrem lektorov môže priblížiť aj interaktívny audiovizuálny sprievodca. Deti určite zaujme Najväčším lákadlom expozície je však bezpochyby verná replika mamutej samice v životnej veľkosti," ozrejmila pracovníčka Kysuckého múzea.
Okrem stálej expozície ponúka múzeum vo svojich rozľahlých výstavných priestoroch výstavy Cesta do stredu Zeme a dočasne sprístupnenú výstavu Socialistické Kysuce alebo Takto sme žili.

Kysucká zima
Aj, keď v nadchádzajúcich mesiacoch bude v Kysuckom múzeu prebiehať budovanie novej stálej expozície, podľa slov Jančulovej múzeum nezatvára svoje dvere.
"V ponuke počas celého mesiaca ešte zostáva výstava Zima na Kysuciach, ktorú tvoria zaujímavé zbierkové predmety Kysuckého múzea. Návštevníci sa môžu tešiť na rôzne druhý saní, lyží, dobové pohľadnice, fotografie, ale aj na výstavu výtvarných prác prezentujúcu anjelov," vysvetlila.
"Podotýkame, že v súčasnosti sa, vzhľadom na vývoj pandémie, môžu meniť pravidlá pre pobyt viacerých osôb v interiéroch a exteriéroch, preto prosíme návštevníkov, aby sledovali jednak nariadenia príslušných autorít," uzavrela Miroslava Jančulová.