V severnej časti Kysuckej kotliny, medzi Ochodnickou vrchovinou na západe a Vojenným (podcelok Kysuckej vrchoviny) na východe, leží obec Kysucký Lieskovec. Pýši sa mnohými susedstvami – na severe s Dunajovom, na západe s Ochodnicou, na juhozápade s Kysuckým Novým Mestom, na juhu s Povinou, na východe s Lodnom a na severovýchode s Klubinou.
A kde mnoho susedných dedín, tam mnoho turistických trás na výber, ktoré sa navzájom spájajú a poskytujú nám nejedno milé prežitie chvíľ v prírode.
O SERIÁLI
Neviditeľný vírus výrazne naštrbil aj naše voľnočasové aktivity. Celé dni, týždne či mesiace bolo obmedzené cestovanie, istý čas sme nemohli opustiť hranice okresov. Paradoxne, mnohí z nás práve teraz zistili, aké je Slovensko krásne.
Volám sa Lucia Palicová a mám rada turistiku v našich horách. V priebehu nasledujúcich týždňov zamierim na turistiku zo všetkých kysuckých miest a obcí a ukážem vám, kam by ste aj vy mali zamieriť na výlet s turistickou paličkou.
Z centra obce
Priamo v centre obce začína žltá turistická značka. Prechádza zastavaným územím obce, popod kostol a tiahlou, úzkou cestičkou smeruje nad obec. Už z tohto miesta sa mi naskytujú výhľady do doliny, na okolité kopce a majestátnosť vzácnej chvíli dodáva drevený dvojkríž.

Od Lalinho vŕšku, ako sa miesto nazýva, vedie krížová cesta do lokality Rovne. Na dĺžke 1 250 metrov s prevýšením 121 metrov je rozmiestnených štrnásť zastavení, ktoré zdobia umelecké rezby objektov.
Prvky ľudovej architektúry
Autorom diel je Ján Rajtek a jeho zmysel pre detail si určite všimne každý putujúci. 13. septembra 2013 bola krížová cesta slávnostne posvätená žilinským diecéznym biskupom Mons. Tomášom Galisom za účasti hostí a veriacich farnosti.
O prístupovú cestu sa starajú šikovní ľudia z obce, počas prechádzky natrafíte aj na prameň horskej (osviežujúcej a poriadne studenej) vody.
Kaplnka na Rovniach
Zhruba po 50 minútach, s rozjímaním pri zastaveniach a vychutnávajúc si výhľady smerom na Vrchrieku či Chotárny kopec, prichádzam na koniec krížovej cesty, ktorá má symbolické ukončenie pri Kaplnke Panny Márie z roku 1995 na Rovniach.
Mapa danej oblasti, posedenie, ohnisko, turistický prístrešok i hojdačka naznačujú, že o miesto je veľmi dobre postarané.

Niet sa čomu čudovať, v obci je založený turistický klub, Kysucký vysokohorský klub, ktorý okrem svojich obľúbených VHT turistík dohliada aj na takéto pekné miesta či pomáha pri organizácii svätej omše pri kaplnke.
Marusov vrch
V nadmorskej výške 690 m n. m. sa nad kaplnkou vypína Marusov vrch. Cesta k nemu síce nie je značená, ale vychodený chodníček sa nedá prehliadnuť.
Vrchol je zalesnený, ale spiatočnou cestou si výhľady na protiľahlé kopce vychutnávam pri zapadajúcom slniečku.
Traverzom spomínaného vrchu sa, nemeniac farbu trasy, dá po 40 minútach (2,3 km) dostať až k turistickému smerovníku Rovne (Klubina, kde sa taktiež nachádza Kaplnka Panny Márie) a odtiaľ pokračovať smerom na Bartkov kopec (1,7 km; 45 minút) alebo opačne, na Rozhľadňu na Hladkom vrchu (2,2 km; 50 minút), možností je neúrekom.
Takže, hor sa do Kysuckého Lieskovca s turistickou paličkou!
Autor: Lucia Palicová