Rýchle lyže, technický sneh, na zjazdovkách bezohľadnosť, 11-ročná Šárka skončila v bezvedomí

Vnútorné krvácanie, bezvedomie, zlomeniny, kolapsy. Dodržiavajte biely kódex, upozorňujú chlapi z lyžiarskej služby.

Vďaka novému systému lokalizácie sa bude dať v priebehu desiatich rokov v Európskej únii zachrániť až 10-tisíc ľudí. Vďaka novému systému lokalizácie sa bude dať v priebehu desiatich rokov v Európskej únii zachrániť až 10-tisíc ľudí. (Zdroj: Pavol Stolárik)

Hovorí sa, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Aj keď amatérski lyžiari sú už technicky zdatnejší a viac počúvajú meteorologické predpovede, odporúčania horskej služby, sú o niečo disciplinovanejší, no lyžovanie už nie je také, ako kedysi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vďaka technickému snehu, rýchlym lyžiam a hustej premávke na zjazdovke môžete prísť človek veľmi ľahko k vážnemu úrazu. V plnej pohotovosti sú preto každý deň dobrovoľní lyžiarski záchranári. Ich úlohou nie je len stáť pri vleku, zapínať snehové delá, jazdiť na ratráku či na snežnom skútri.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Zasahujú na svahoch a zachraňujú obete úrazov a nehôd. Nebezpečenstvo vážneho zranenia sa však dá pomerne ľahko eliminovať. Stačí dostatočný a kvalitný výstroj, vrátane prilby a okuliarov, a dodržiavanie základných pravidiel správania sa na svahu.

Mladá lyžiarka v bezvedomí

Bola dezorientovaná, krútila sa jej hlava a bolo jej zle. Museli sme byť veľmi opatrní, mali sme podozrenie na poranenie krčnej chrbtice.

záchranár Rastislav Gajdoš

Je zvláštny pocit ležať v kanadských saniach, v ktorých lyžiarska služba preváža zranených ľudí. Pred pár dňami v tých istých saniach ležalo dievča, ktorý skončilo v bezvedomí na zjazdovke v lyžiarskom stredisku Ski Makov. Nebyť chlapov z lyžiarskej záchrannej služby, kto vie, ako by to celé skončilo.

11-ročná Šárka z Českej republiky na svoju poslednú tohtoročnú lyžovačku určite lak skoro nezabudne. Na zjazdovke strediska SKI Makov pocítila strašný náraz, zatmelo sa jej pred očami a ostala ležať na svahu v bezvedomí. Čo sa vlastne stalo? V plnej rýchlosti do nej narazil lyžiar, asi metrák vážiaci muž. Vôbec si ju nevšimol.

SkryťVypnúť reklamu

„Prijali sme oznámenie, že v našom stredisku leží v bezvedomí na zjazdovke po strete s iným lyžiarom mladé dievča,“ hovorí člen lyžiarskych záchranárov Rastislav Gajdoš.

„Okamžite sme vyrazili, na mieste sme boli za pár minút. Do nášho príchodu sa mladá lyžiarka prebrala, stále však bola úplne dezorientovaná, nevedela kde je, ako sa volá, aký je dátum. Strašne sa jej krútila hlava a bolo jej zle. Zafixovali sme ju, nasadili šancov golier, naložili do saní. Museli sme byť veľmi opatrní, mali sme podozrenie na poranenie krčnej chrbtice. Samozrejme sme rýchlo kontaktovali rýchlu zdravotnícku pomoc,“ spomína si na zásah Rasťo.

Keďže stav dievčaťa bol vážny, dispečerka zo záchranky odporučila prepravu pacientky záchranárskym vrtuľníkom. Ten priletel do desiatich minút.

SkryťVypnúť reklamu

„Na kanadských saniach sme zranenú mladú lyžiarku transportovali približne jeden kilometer na rovný úsek zjazdovky, kde si je prevzala posádka leteckej záchrannej služby. Pri pristávaní vrtuľníka sme pilota zo zeme navigovali, pretože fúkal nárazový vietor. Dievča transportovali s podozrením na otras mozgu do Univerzitnej nemocnice v Martine, kde ju odovzdali do starostlivosti lekárov na urgentnom príjme,“ hovorí lyžiarsky záchranár a dodáva, že všetko mohlo dopadnúť úplne inak. „Šťastím bolo, že mala na hlave prilbu. Keby ju nemala, tak určite dopadne oveľa horšie.“

Desiatky výjazdov, zlomeniny, prerezané šľachy aj roztrhnutá slezina

Bola schúlená v jednej polohe a každá zmena jej spôsobovala veľké bolesti.

Rastislav Gajdoš

S rozvojom cestovného ruchu na Kysuciach súvisí aj vyššia návštevnosť lyžiarskych stredísk a s tým spojené väčšie množstvo úrazov. Profesionální horskí záchranári však neslúžia v blízkosti každého strediska, preto sa o lyžiarov v prípade úrazu postará lyžiarska záchranná služba. Za profíkmi však nezaostávajú. Tí ich naučili na mnohých školeniach, ako správne reagovať, zhodnotiť aktuálny stav životných funkcií u poranených, poskytnúť prvú pomoc, zvládnuť základné zásady ošetrovania a transportu pacientov. Sú to domáci chlapi, ktorí zjazdovky a ich okolie poznajú dokonale.

Príbeh Šárky nie je na zjazdovkách ojedinelý. Len v Makove absolvujú počas zimnej sezóny záchranári desiatky zásahov, iba za posledný mesiac ich bolo trinásť.

Rasťo Gajdoš trávi ako lyžiarsky dobrovoľný záchranár na makovských zjazdovkách už desiatu sezónu a zažil už všeličo. Opisuje prípad, kedy si staršia pani prerezala lyžou šľachy pod kolenom.

Najviac zasahujeme pri úrazoch lyžiarov a snoubordistov, kde najčastejšou príčinou úrazov boli pády a vzájomné kolízie.

Rasťo Gajdoš

„Krvácala na svahu, museli sme to rýchlo zastaviť, rozstrihnúť otepľováky, no nebol to pekný pohľad. Pred rokom sme dokonca nemohli jednu lyžiarku naložiť na nosidlá, bola schúlená v jednej polohe a každá zmena jej spôsobovala veľké bolesti. Po vyšetrení sa prišlo na to, že mala roztrhnutú slezinu. Aj vtedy sme volali leteckých záchranárov. Stretávame sa tiež s rôznymi kolapsovými stavmi, infarktami na zjazdovke, podozreniami na vnútorné krvácanie, ktoré sú tiež hlavne po zrážke lyžiarov,“ približuje Gajdoš s tým, že so zraneniami na zjazdovke sa stretáva skoro každý druhý deň, aj keď nie sú stále takéto vážne.

„Čo sa týka charakteru úrazov, občas dôjde aj k vážnejším, ako je zranenie hlavy alebo chrbtice, ale najčastejšie sú to zlomeniny dolných končatín a rezné rany. Najviac zasahujeme pri úrazoch lyžiarov a snoubordistov, kde najčastejšou príčinou úrazov boli pády a vzájomné kolízie. Lyžiari si väčšinou zrania nohy, najmä kolenné väzy. Snowboardisti si obvykle vykĺbia prsty či zápästie, keď napríklad spadnú na ruky.“

Rýchle lyže aj sneh, preceniť schopnosti sa nevypláca

Podľa jeho slov ľudia preceňujú svoje schopnosti. “Človek nezvyknutý na celodenný pohyb pri takom náročnom športe, akým je lyžovanie, sa úplne prirodzene dostane do fázy únavy. Keďže však nechce stratiť ani kúsok z lyžovačky, prinúti sa vyčerpanosť premôcť, odoprie si potrebnú pauzu a fyzickú záťaž i lyže napokon nezvláda. To je pravá chvíľa pre úraz,“ povzdychne si záchranár.

Dnes je lyžovanie masovou záležitosťou, mnohé svahy sú preplnené. Stretávajú sa na nich rôzne zdatní jednotlivci. Rýchle carvingové lyže používajú ich pretekári aj rekreační lyžiari a deti. Aj keď čistý carvingový štýl nie je až tak rozšírený medzi lyžiarskou verejnosťou, takmer všetci majú tento rýchly nástroj k dispozícii. Keďže aj počet lyžiarov na svahoch každým rokom narastá, je téma bezpečnosti stále aktuálnejšia.

„Čo je najpodstatnejšie, zmenil sa povrch. V každom stredisku je technický sneh a ten je úplne iný ako prírodný. Keď spadnete do prírodného snehu, ako keby ste padli do periny, ale keď spadnete na technický sneh, ako keby ste spadli na ľad. Hneď máte na tele modrinu,“ vysvetľuje rozdiel Rastislav Gajdoš z Makova.

Zjazdovka nie je pretekárska trať

Zmenilo sa aj správanie ľudí. Lyžiari si viac dovoľujú. Zlákaní voľným priestranstvom, rýchlym povrchom, dokonalými lyžami a neraz i potúžení alkoholom jazdia rýchlo a arogantne, čím ohrozujú nielen seba, ale najmä okolie. Dochádza k nebezpečnej kombinácii - dokonalé lyžiarske vybavenie a na druhej strane jeho nedokonalé ovládanie. A tak nečudo, že úrazov na zjazdovkách pribúda.

„Tu pomôže iba osveta. K zodpovednému správaniu na svahoch musíme viesť deti už od materskej školy. Inak bude úrazov pribúdať,“ dodáva dlhoročný dobrovoľný záchranár.

Aby si každý návštevník lyžiarskeho strediska odniesol skvelý zážitok z lyžovačky, je potrebné prežiť deň v zdraví, bez úrazu. Vzájomná ohľaduplnosť všetkých lyžiarov k tomu výrazne prispieva. Pre bezpečnosť na zjazdovkách platia medzinárodné pravidlá, takzvaný biely kódex.

Každý lyžiar by ho mal ovládať, aby poznal svoje práva, no hlavne povinnosti. No po krátkom pobyte na veľkých zjazdovkách zistíte, že napriek existencii bieleho kódexu ho značná časť lyžiarov nedodržiava, alebo o ňom nemá ani vedomosti.

"Mnohé situácie sú veľmi podobné ako v cestnej premávke. No niekedy vám nepomôže, že vy jazdíte presne podľa pravidiel, ak vám spôsobí problém nejaký bezohľadný pirát. Príkladom sú takzvaní lyžiari – egoisti. Veľkí muži, nie príliš zdatní lyžiari, často s dobrým výstrojom, upravenou briadkou či fúzikmi, bezohľadní k okoliu. Na lyžiach sa predvádzajú a ak pridáme ich bežnú hmotnosť okolo 100kg je jasné, že následky zrážky s takýmto exotom si určite odnesie ten druhý,“ uvádza príklady z praxe Rasťo Gajdoš a na záver dodáva „nezabúdajte, že zjazdovka nie je pretekárska trať.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 244
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 498
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 185
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 111
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 959
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 668
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 842
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 355
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 528
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 268
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 424
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 508
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 885
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 309
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 346
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Novým náčelníkom mestskej polície je Rudolf Králik (druhý zľava).

Rudolf Králik je policajtom od roku 1993.


Schátraná škola sa zmení na nepoznanie.

Fungovať začne od roku 2027.


Tunel Horelica uzavreli z dôvodu rozsiahlych kolón.

Vodiči stoja až po Krásno nad Kysucou.


Zasadnutie mestského zastupiteľstva v Čadci.

Aprílové zastupiteľstvo schválilo rozpočet mesta.


  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 528
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 268
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 424
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 508
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 885
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 309
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 346
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu