ČADCA. Mnohí študenti medicíny plánujú po ukončení štúdia na lekárskej fakulte pracovať v zahraničí. Lákajú ich vyššie platy a rovnako kvalita zdravotníctva. Nájde sa však aj mnoho takých, ktorí chcú ostať na Slovensku.
Riaditeľ Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci (KNsP) Martin Šenfeld sa so svojím tímom aktívne pokúša presviedčať študentov, aby sa po skončení štúdia vrátili späť do svojho rodiska.
Podľa jeho slov situácia v slovenských nemocniciach nie je rúžová. „Veľmi ma mrzí tento fakt, platí to aj o našej nemocnici. Preto sme sa rozhodli aktívne oslovovať študentov lekárskych fakúlt. Veľa ich študuje v Českej republike a osobne si myslím, že z nášho regiónu je ich tam viac ako na Slovensku.“
Teší ho, že sa stále nájdu aj takí, ktorí chcú pridať ruku k dielu, meniť veci a pomáhať nášmu zdravotníctvu. „V spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom – odborom zdravotníctva, sme pripravení ich podporiť v štúdiu formou štipendia a ponúknuť vhodné pracovné podmienky v našej nemocnici vrátane náborového príspevku, motivačného ohodnotenia a iných zamestnaneckých výhod.

Prvotné úspechy v Ostrave a Olomouci nás presvedčili, že má význam takáto komunikácia a viacerí uvažujú o návrate.
Investovali sme množstvo energie, času a finančných prostriedkov do obnovy nemocnice, ako aj do samotného procesu získavania nových zdravotníkov. Súrne však potrebujeme systémové riešenie a podporu zo strany štátu, aby naše úsilie nevyšlo nazmar.“
Tento rok by malo do čadčianskej nemocnice nastúpiť sedem medikov, štyria zo slovenských a traja z českých škôl.
Nakoľko i naďalej prebieha komunikácia s viacerými medikmi, riaditeľ dúfa, že počet nových lekárov v čadčianskej nemocnici bude narastať.