KYSUCE. Základná vojenská služba sa na Slovensku skončila pred 16 rokmi. Z krytov civilnej ochrany sa stali sklady, v niektorých mestách z nich urobili bary, prípadne priestory pre hráčov únikových hier. Po udalostiach na Ukrajine sa začali ľudia pýtať, čo by robili v prípade vojenského konfliktu.
Účinnú ochranu by nám mali poskytnúť podzemné stavby, ktoré sú vybudované práve pre takýto účel. Väčšina obyvateľstva však nevie, kde ich hľadať. Ich zoznam vedú okresné úrady.
V článku sa dočítate
- Koľko úkrytov je na Kysuciach
- Pod ktorou základnou školou v Čadci mal byť jeden z najväčších úkrytov
- Prečo sa v okrese Čadca v minulosti nestavali veľkokapacitné úkryty
Budovali sa prevažne v priemyselných centrách
„Kryty civilnej ochrany sú objekty, ktoré sa za socializmu budovali povinne v každom jednom meste, v obciach či na sídliskách. V tej dobe, teda v 60-tych a 70-tych rokoch, sa úkryty stavali hlavne v priemyselných a hospodárskych centrách, prípadne tam, kde bola zbrojárska výroba. Napríklad v ZVL Kysucké Nové Mesto ich bolo takmer dvadsať, tiež len na ochranu zamestnancov dôležitých fabrík. Najbližšie, kde ešte majú úkryty pre obyvateľov, je Žilina, tam je ich takmer 100 a zmestí sa do nich viac ako 21-tisíc ľudí,“ vysvetľuje Pavol Sedláček s tým, že po roku 1989 sa výstavba CO krytov utlmila.

Región Kysúc má niekoľko krytov civilnej ochrany. Delíme ich do troch kategórií. Prvou sú jednoduché úkryty budované svojpomocne, druhou plynotesné a treťou kategóriou odolné úkryty.