Obec, patriaca k menším dedinám v okrese Čadca, leží v údolí rieky Olešnianky, na rozhraní Turzovskej vrchoviny a Javorníkov.
Na začiatku 17. storočia, počas kopaničiarskeho osídlenia Kysúc, vznikla na území pôvodnej obce Turzovka, z ktorej sa postupne osamostatnilo sedem obcí, medzi nimi aj obec Olešná.
CHKO Kysuce
Raritou je, že katastrálne územie obce sa skladá z dvoch samostatných území – Olešná a Olešná, Burkov vrch. V minulosti pomenované ako Olešná I, Olešná II.

Časť obce Olešná, Burkov vrch patrí do Chránenej krajinnej oblasti Kysuce (vzácne sú prirodzené lesy pralesovitého charakteru), ktorá bola vyhlásená v roku 1984 a územne nadväzuje na Chránenú krajinnú oblasť Beskydy (1973) na Morave.
O SERIÁLI
Neviditeľný vírus výrazne naštrbil aj naše voľnočasové aktivity. Celé dni, týždne či mesiace bolo obmedzené cestovanie, istý čas sme nemohli opustiť hranice okresov. Paradoxne, mnohí z nás práve teraz zistili, aké je Slovensko krásne.
Volám sa Lucia Palicová a mám rada turistiku v našich horách. V priebehu nasledujúcich týždňov zamierim na turistiku zo všetkých kysuckých miest a obcí a ukážem vám, kam by ste aj vy mali zamieriť na výlet s turistickou paličkou.
Po cyklotrase
Štartujem pri smerovníku Olešná, Maslovenka a vydávam sa po cyklotrase smerom do lesa. Cesta je spevnená, veľmi dobre udržiavaná aj v tomto zimnom období, a tak sa prejdené kilometre i výškové metre veľmi dobre zbierajú.
Trasa sa viackrát stáča, rozdeľuje, dôležité však je neodbočiť a nasledovať červené označenie cyklotrasy aj naďalej. Zhruba po piatich kilometroch sa naskytujú nádherné pohľady smerom do doliny, na susediace obce a črtá sa tu i vyčnievajúca ikonická ,,skala“ Veľký Rozsutec.
Štátna hranica 2 km
Užívajúc výhľady na celý hrebeň Malej Fatry (dokonca i Martinské hole a Kľak) a jarné slniečko, prichádzam pomerne rýchlo k ďalšiemu smerovníku, Hromadová (pár stoviek metrov pod ňou sa napája i turistický chodník zo Staškova).

V tomto bode opúšťam cyklotrasu a vydávam sa smerom k štátnej hranici, vzdialenej dva kilometre. Ako vyššie spomínam, trasa je totožná s Turistickým náučným chodníkom Jozefa Kronera medzi obcami Staškov a Horní Lomná, a preto vás na trase určite poteší i 9. bod – Na zimnej vode (v letných mesiacoch perfektný zdroj pitnej vody a osvieženia).
Olešniansky Klin
Posledné metre, stále perfektný stav trasy (vedenie obce, klobúk dole za vašu obetu a prácu) a už sa pomedzi stromy predierajú slnečné lúče, dopadajúce priamo na Kaplnku Panny Márie Ustavičnej pomoci na Muřinkovom vrchu (940 m n. m.).
Na mieste súčasnej kaplnky stála pôvodne drevená kaplnka pri záchyte vody.
Manželia Nárožní z Olomouca sa k nej chodievali takmer denne modliť počas svojho pobytu na Veľkom Polome v rokoch 1930 – 1932 za požehnanie rodinou.
Pri modlitbách pocítili vnuknutie postaviť nad osadou Klin, na hranici Sliezska a Slovenska, kaplnku. Tak sa aj stalo. Konali sa tu mnohé púte a slávenie svätých omší za hojnej účasti. Vplyvom politického režimu však začiatkom 50. rokov 20. storočia boli omše zakázané. Prvá obnovená púť sa konala až v roku 1991 a, vďakabohu, konajú sa pravidelne dodnes. Určite si tú najbližšiu nenechám ujsť a nemali by ste ani vy (úsmev).

Kaplnka prešla poslednou dobou rozsiahlou rekonštrukciou a jej okolie zdobia obrovské kamene s krížom, studnička s pitnou vodou, lavičky na sedenie, ohnisko, vrcholová kniha, WC. Celá trasa ku kaplnke zaberie zhruba 2,5 hodiny a má rovných osem kilometrov.
Takže, hor sa do Olešnej s turistickou paličkou!
Autor: Lucia Palicová