V Kysuckej knižnici rozkvitla myseľ aj príroda

Týždeň slovenských knižníc bol plný podujatí pre všetky vekové kategórie, svetlo sveta uzrela aj nová kniha Jána Podmanického.

„Upracme spolu svet“. Žiaci ZŠ Rázusova využili odpad na vytvorenie pekných vecí.„Upracme spolu svet“. Žiaci ZŠ Rázusova využili odpad na vytvorenie pekných vecí. (Zdroj: Kysucká knižnica)

Týždeň slovenských knižníc 2022 (ďalej „TSK“) pod spoločným mottom „Knižnice pre všetkých“ a nosnou témou „Zelená knižnica“ reagoval na naliehanie súčasnej doby a potreby ochrany životného prostredia.

„Chceme poukázať na skutočnosť, že knižnice sú miestom priateľským k ľuďom, ale aj k životnému prostrediu. Kysucká knižnica v Čadci pripravila pre svojich návštevníkov celý rad zaujímavých podujatí, ktoré sme tematicky zamerali na oblasť literatúry, umenia a životného prostredia,“ uviedla riaditeľka knižnice Janka Bírová.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si Furmanov vyháňajú z hôr ťažké stroje. Šimon Bukovan z Rakovej zachováva tradíciu po dedovi Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výstavy, detské súťaže aj ocenenia

Pre deti a mládež vyhlásila knižnica súťaže „Kráľ čítaného slova“ a „Môj rozprávkový svet“. Slávnostne vyhodnotili aj výtvarnú súťaž „Ilustrujem svoju obľúbenú knižku“.

Ocenených bolo 38 detí z ôsmich škôl. Deti zabavili tvorivé eko dielne pod názvom „Upracme spolu svet“. Deti i z 3.C zo ZŠ Rázusova si spríjemnili pekné popoludnie. Vytiahli pastelky, lepidlá, plastové oči, vlnu a rolku z toaletného papiera. Spolu sa im podarilo vyrobiť prekrásnych koníkov z ktorých mali radosť nielen deti, ale aj pani učiteľka Paťka.

Na vzdelávacom podujatí zameranom na ochranu životného prostredia „Zem sa usmieva“ si žiaci 2. ročníkov ZŠ Rázusova si prišli do knižnice vyskúšať svoje vedomosti o triedení a recyklácii odpadu. V diskusii sa naučili, že hromadenie skládok odpadu je pre našu Zem a životné prostredie veľmi nebezpečné a alarmujúce a aj to, ako by sa mali správať, aby sa naša Zem usmievala.

SkryťVypnúť reklamu
Mohlo by vás zaujať Olešná: Po perfektne upravenej trase ku kaplnke na Muřinkovom vrchu Čítajte 

Knižnica tiež vyhlásila knižnú zbierku „Daruj knihu deťom“, určenú pre zdravotne a sociálne znevýhodnené deti a mládež. Počas celého týždňa na svojej webovej stránke predstavili aj zaujímavé knižné tituly, zamerané na veselé čítanie pod názvom „Úsmevne s knihou“.

V priestoroch knižnice boli inštalované aj zaujímavé výstavy. Študenti Súkromnej školy umeleckého priemyslu zo Žiliny predstavili svoju tvorbu výstavou „Škriatkovia z kufra“, sprístupnená bola aj výstava dokumentov z vydavateľskej činnosti Kysuckej knižnice v Čadci pod názvom „Výber z edičnej žatvy“ a výstava regionálnych knižných dokumentov vydaných v roku 2021 s hlasovaním v anketovej čitateľskej súťaži „Kniha Kysúc 2021“.

Muž, ktorý sadil knihy

Tvorba prózy je vytváranie fiktívneho sveta. Vymýšľate postavy, ich charakteristiky, vzájomné vzťahy. Všetko musíte mať v hlave. Aby som mohol knihu napísať, potreboval som niekoľko dní úplný pokoj.

Ján Podmanický

Prečítajte si tiež Polícia odhaľuje odvrátenú tvár internetu na kysuckých školách Čítajte 

Vo štvrtok 4. marca sa v Kysuckej knižnici stretla takmer stovka priaznivcov literatúry, kultúry a umenia. Marian Grupač vyslal písmenkami do literárneho života najnovšiu knihu Jána Podmanického, ktorá nesie názov „Muž, ktorý sadil knihy“. Kniha vyšla ešte pred Vianocami vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov v Bratislave. Je rozprávaním o pretínaní kruhov nenávisti. Nielen tých, ktoré si uvedomujeme, ale aj tých, ktoré v sebe nosíme podvedome. Tento pútavý príbeh ukazuje nezmyselnosť prenášania hriechov predkov na ich potomkov. Grafické spracovanie realizovala Mária Ščuryová z Magmy a obálku navrhol ďalší kysucký autor, akademický sochár Ondrej 4. Zimka.

SkryťVypnúť reklamu

Ján Podmanický sa v novele vracia k vojnovým udalostiam v Starej Dedine. Vychádza zo skutočného príbehu. Hlavný hrdina, bohatý podnikateľ z Argentíny, sa vracia na Slovensko, do rodiska svojho deda, kvôli pokladu, o ktorom sa dozvedel v testamente. Novela Jána Podmanického je aj o hodnotách. O tom, čo môže byť skutočným pokladom.

„Cez jarné uzamknutie spoločnosti som mal po dlhom čase vytvorený časový priestor, aby som konečne mohol opäť písať prózu. Knihu sa mi teda podarilo napísať v čase, keď bola celá spoločnosť v depresii. Chcel som reagovať na ten všeobecný pesimizmus, a preto som napísal niečo, čo by malo čitateľa povzbudiť. Súhlasím so slávnym ruským režisérom Tarkovským, ktorý povedal, že jedinou úlohou umenia je robiť svet lepším. Verím, že toto si z mojej novej knihy odnesú aj jej čitatelia,“ hovorí autor.

„Novela je situovaná do dnešnej doby, aj keď sú tam určité spojenia s minulosťou. A, samozrejme, významná časť príbehu sa odohráva na Kysuciach. Myslím si, že príbeh a jeho posolstvo sa výrazne dotýkajú problémov súčasného človeka, snažím sa písať aktuálne. Príbeh je pre mňa len kostrou, ktorá má niesť to podstatné, kvôli čomu má podľa mňa opodstatnenie literatúra, a to je súbor hodnôt, vďaka ktorým môže spoločnosť prežiť,“ uvádza Ján Podmanický.

Podľa jeho vyjadrenia je kniha určená pre dospelého čitateľa, ktorý nehľadá len niečo, čo by mu pomohlo zabiť nudu, ale chce aj trocha porozmýšľať.

„Dnes máme dva extrémy v literatúre. Jedným je len čistý príbeh, triler, ktorý má pútavý dej, ale ani jednu myšlienku. Keď si prečítate takúto knihu, zistíte, že vám pomohla zabiť niekoľko hodín nudy, ale nič vám z nej neostalo. Druhým extrémom je čistá filozofia, musíte sa tlačiť do čítania, ale pretlak myšlienok je tak obrovský, že vás to prestane baviť. Ja vyznávam taký spôsob poetiky, ktorá vás vtiahne do príbehu a pomocou neho vám povie aj niečo hlbšie, čo by vám malo zostať. Snažím sa skrátka písať takú literatúru, ktorú by som si chcel aj ja sám prečítať,“ dodáva na záver spisovateľ zo Starej Bystrice.

Na podujatí sa zúčastnil aj ilustrátor knihy Ondrej Zimka 4. a ďalší významní hostia. Slávnostné podujatie moderovala Katarína Borisová a v slávnostnom programe sa predstavili herci detského a mládežníckeho divadelného súboru EVA Naďa Liščáková a Pavol Prívara aj talentovaná hudobníčka a speváčka Nadežda Podmanická.

Je nás počuť

Zaujímavá bola i spoločná aktivita regionálnych knižníc v Žilinskom kraji pod názvom „Je nás počuť“ v piatok 4. marca. V jeden deň a v jednu hodinu sa čítalo z okien knižníc pre ľudí do ulice aj do obývačiek. V našej knižnici čítali členka Divadelného súboru Jána Palárika v Čadci Katarína Janesová a kysucký regionálny spisovateľ Ladislav Hrubý zo svojej tvorby pre deti a mládež.

Tento bohatý program podujatí potešil nielen čitateľov, ale aj návštevníkov a každý si mohol vybrať z pestrej ponuky, ktorú knihovníčky pripravili.

"Knižnica je tu pre vás, ponúka informácie, zábavu, poučenie a stretnutia so zaujímavými osobnosťami kultúrneho a literárneho života. Srdečne vás pozývame a tešíme sa na stretnutia," dodala na záver riaditeľka knižnice.

Autor: Helena Pagáčová

Kysucká knižnica v Čadci

Súvisiace témy: Diaľnica na Kysuciach
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 425
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 627
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 573
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 281
  1. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  2. Ivan Mlynár: Rýchlo pridajte Šutaj Eštokovi do soli jód, zdravotné následky pominú
  3. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  4. Štefan Šturdzík: Robo
  5. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  6. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  7. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 659
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 347
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 169
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 139
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 312
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 322
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 916
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  2. Ivan Mlynár: Rýchlo pridajte Šutaj Eštokovi do soli jód, zdravotné následky pominú
  3. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  4. Štefan Šturdzík: Robo
  5. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  6. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  7. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 659
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 347
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 169
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 139
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 312
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 322
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 916
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu